Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata)

Skalnica gronkowa

Saxifraga paniculata

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, zwarty
 • wysokość: do 10cm (do 20cm z pędem kwiatostanowym)
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: kremowe, zielonkawe
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: murki, ogrody przydomowe, skalniaki, skarpy

Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata) to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać w obszarach górskich (szczególnie w Tatrach). Objęta jest częściową ochroną gatunkową. Problemem jest zagłuszanie skalnic przez silniejsze gatunki i wykopywanie do ogrodów. Roślina osiąga ok. 20cm wysokości. Tworzy gęste, zwarte poduszki. Liście są grube, mięsiste, sinawe zebrane w różyczki. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty są osadzone na długich pędach. Mają zielono-kremową barwę. Tworzą wiechy lub baldachy. Skalnica gronkowa kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest mieszek.

Bylinę zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych, suchych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża przepuszczalne, średnio żyzne, dobrze zdrenowane, wapienne. Znosi również gleby jałowe, (np.: piaszczysto-kamieniste). To gatunek wystarczająco mrozoodporny, wytrzymały na suszę. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Nasiona najczęściej wysiewa się latem. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nawożenie i podlewanie jest rzadko konieczne.

Skalnica gronkowa to ciekawe urozmaicenie ogrodów skalnych i alpinariów. Dobrze wygląda sadzona na obrzeżach, w szczelinach murów i między kamieniami. Warto ją komponować z rojnikami, rozchodnikami, skalnicą Arendsa (szczególnie z odmianami o kontrastowej barwie kwiatów) oraz trawami (np.: kostrzewami i turzycami). Na rynku dostępne są także odmiany karłowe.

zdjęcie: Magnus Manske - Magnus Manske (own work), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2210888

 

Zobacz też:


Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...