Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata)

Skalnica gronkowa

Saxifraga paniculata

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, zwarty
 • wysokość: do 10cm (do 20cm z pędem kwiatostanowym)
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: kremowe, zielonkawe
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: murki, ogrody przydomowe, skalniaki, skarpy

Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata) to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać w obszarach górskich (szczególnie w Tatrach). Objęta jest częściową ochroną gatunkową. Problemem jest zagłuszanie skalnic przez silniejsze gatunki i wykopywanie do ogrodów. Roślina osiąga ok. 20cm wysokości. Tworzy gęste, zwarte poduszki. Liście są grube, mięsiste, sinawe zebrane w różyczki. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty są osadzone na długich pędach. Mają zielono-kremową barwę. Tworzą wiechy lub baldachy. Skalnica gronkowa kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest mieszek.

Bylinę zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych, suchych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża przepuszczalne, średnio żyzne, dobrze zdrenowane, wapienne. Znosi również gleby jałowe, (np.: piaszczysto-kamieniste). To gatunek wystarczająco mrozoodporny, wytrzymały na suszę. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Nasiona najczęściej wysiewa się latem. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nawożenie i podlewanie jest rzadko konieczne.

Skalnica gronkowa to ciekawe urozmaicenie ogrodów skalnych i alpinariów. Dobrze wygląda sadzona na obrzeżach, w szczelinach murów i między kamieniami. Warto ją komponować z rojnikami, rozchodnikami, skalnicą Arendsa (szczególnie z odmianami o kontrastowej barwie kwiatów) oraz trawami (np.: kostrzewami i turzycami). Na rynku dostępne są także odmiany karłowe.

zdjęcie: Magnus Manske - Magnus Manske (own work), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2210888

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...