Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata)

Skalnica gronkowa

Saxifraga paniculata

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, zwarty
 • wysokość: do 10cm (do 20cm z pędem kwiatostanowym)
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: kremowe, zielonkawe
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: murki, ogrody przydomowe, skalniaki, skarpy

Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata) to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać w obszarach górskich (szczególnie w Tatrach). Objęta jest częściową ochroną gatunkową. Problemem jest zagłuszanie skalnic przez silniejsze gatunki i wykopywanie do ogrodów. Roślina osiąga ok. 20cm wysokości. Tworzy gęste, zwarte poduszki. Liście są grube, mięsiste, sinawe zebrane w różyczki. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty są osadzone na długich pędach. Mają zielono-kremową barwę. Tworzą wiechy lub baldachy. Skalnica gronkowa kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest mieszek.

Bylinę zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych, suchych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża przepuszczalne, średnio żyzne, dobrze zdrenowane, wapienne. Znosi również gleby jałowe, (np.: piaszczysto-kamieniste). To gatunek wystarczająco mrozoodporny, wytrzymały na suszę. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Nasiona najczęściej wysiewa się latem. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nawożenie i podlewanie jest rzadko konieczne.

Skalnica gronkowa to ciekawe urozmaicenie ogrodów skalnych i alpinariów. Dobrze wygląda sadzona na obrzeżach, w szczelinach murów i między kamieniami. Warto ją komponować z rojnikami, rozchodnikami, skalnicą Arendsa (szczególnie z odmianami o kontrastowej barwie kwiatów) oraz trawami (np.: kostrzewami i turzycami). Na rynku dostępne są także odmiany karłowe.

zdjęcie: Magnus Manske - Magnus Manske (own work), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2210888

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...