Szafirek armeński (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Szafirek armeński

Muscari armeniacum

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: na skalniaki, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: niebieskie
  • kwiatostan: grono
  • okres kwitnienia: IV, V, VI
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: piaszczysto-gliniasta, próchniczna, żyzna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: pojemniki, rabaty, skalniaki, w grupie

Niewielka roślina cebulowa z rodziny hiacyntowatych. Kwiaty w kształcie kulki, w gęstych gronach o długości ok. 8 cm są intensywnie szafirowe (stąd nazwa). Liście koloru zielonego, zgięte w rynienkę. Cebule o wydłużonym kształcie i obwodzie do 10 cm, pokryte są jasnoszarą łuską.

Szafirek armeński może rosnąć na większości stanowisk. Najlepsza jest dla niego gleba żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna, stanowisko słoneczne lub półcień. Kwitnie od kwietnia do czerwca (zaleca się usuwać przekwitłe kwiaty, aby nie dopuścić do wytworzenia się nasion, co bardzo osłabia roślinę).

Roślinę rozmnaża się z nasion lub cebulek przybyszowych. Cebulki sadzi się na jesieni – we wrześniu lub październiku, na głębokość 5-10 cm.

Szafirek armeński pięknie prezentuje się w grupie (np. na trawniku). Jest to znakomita roślina do ogrodów skalnych, na obwódki, trawniki, rabaty oraz do sadzenia pod krzewami ozdobnymi. Nadaje się także na kwiat cięty (bardzo długo utrzymuje ładny wygląd w wazonie).

Inne zdjęcia tej rośliny Szafirek armeński

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cebulica syberyjska Czosnek Białawy hiacynt fot. PublicDomainPictures krokus fot. Gaertringen Pixabay Krokus złocisty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...