Zawciąg nadmorski (fot. Kristian Peters, Wikimedia Cmmons)

Zawciąg nadmorski

Armeria maritima

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem, na kwiat cięty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kępy, kulisty, zwarty
  • wysokość: 10-20 cm
  • dekoracyjność: kwiatostany
  • kolor kwiatów: różowe
  • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: piaszczysta, przepuszczalna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: obwódki rabat, skalniaki

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) to bylina należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Roślina posiada zwarty, kulisty pokrój. Liście są długie, równowąskie, ciemnozielone. Kwiaty są drobne, zebrane w główki. Najczęściej mają różową barwę. Zawciąg kwitnie od maja do września. Owocem jest sucha, ozdobna torebka.

Bylinę zaleca się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża dobrze przepuszczalne, piaszczyste, niezbyt bogate w składniki pokarmowe. Gatunek jest dość mrozoodporny (w chłodniejszych rejonach warto go na wszelki wypadek osłonić). Można go sadzić jesienią lub wiosną. Na 1m² sadzi się zazwyczaj 8-10 roślin.

Młode okazy zaleca się podlewać - starsze wytrzymują susze. Nawożenie stosuje się rzadko (mocno rozcieńczone dawki nawozów). Co pewien czas należy usunąć obumarłe części rośliny. Sadzona w mało przepuszczalnym podłożu jest podatna na rdzę. Lubi natomiast tereny o dość dużej wilgotności powietrza (rejony nadmorskie - stąd jej nazwa).

Zawciąg można wykorzystywać do dekoracji skalniaków, słonecznych rabat i obsadzania nieurodzajnych terenów. Dobrze wygląda sadzony w szczelinach skalnych. Nadaje się na kwiat cięty.

zdjęcie: freeimages.com

Inne zdjęcia tej rośliny Zawciąg nadmorski Armeria maritima

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...