Zimowit jesienny

Zimowit jesienny

Colchicum autumnale

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • kolor kwiatów: białe, różowe
  • okres kwitnienia: IX, X
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, rabaty, roślina lecznicza

Według greckiej legendy roślina ta powstała z kilku kropel magicznego napoju, które upadły na ziemię krainy o nazwie Kolchida, znajdującej się u podnóży Kaukazu, i przemieniły się w bujne kwiaty. Nową roślinę nazwano Colchicum na cześć miejsca jej powstania.

Zimowit jesienny jest rośliną cebulową. Sylwetką bardzo przypomina znanego wszystkim krokusa. Podstawową różnicę stanowi okres kwitnienia, gdyż zimowit wypuszcza kwiaty wczesną jesienią, kiedy to staje się bardzo dekoracyjny.

Jest to roślina silnie trująca, o czym należy pamiętać przed jej posadzeniem (może stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub zwierząt domowych). Częścią leczniczą są bulwy, które po zebraniu wiosną kroi się na plasterki i suszy. Zimowit jesienny ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Na terenie Polski występuje na podgórskich łąkach oraz w południowo-zachodniej części kraju, w ogrodach stosowany jest jako roślina rabatowa. Na rynku pojawiają się nowe odmiany zimowitów – obecnie można dostać egzemplarze białe, różowe lub purpurowe.

Inne zdjęcia tej rośliny Zimowit jesienny

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...