Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.)

Alamanda pnąca

Allamanda cathartica

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: do 200 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, owoce
 • kwiaty: drobne
 • kolor kwiatów: żółte
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII, X
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, tarasy, wnętrza

Alamanda pnąca (Allamanda cathartica) to wieloletnie pnącze należące do rodziny toinowatych (Apocynaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Brazylii, gdzie dorasta nawet do 6 m. W uprawie doniczkowej jednak osiąga trzykrotnie mniejsze rozmiary. Roślina wytwarza podłużne, błyszczące liście, ale jej ozdobą są trąbkowate kwiaty o żółtej barwie.

Alamanda pnąca kwitnie zwykle od maja do października. Po przekwitnieniu w miejscu kwiatów pojawiają się kuliste pokryte kolcami owoce. Roślina uchodzi za dość silnie trującą, w przypadku spożycia. Co ciekawe, niektóre gatunki wykorzystuje się jako środek przeczyszczający.

Zobacz także: Uprawa roślin o ozdobnych liściach, kwiatach, ananasowatych...

Warunki uprawy alamandy pnącej

Alamanda pnąca najlepiej rośnie na podporach. Cechuje ją silny wzrost. Wymaga miejsc jasnych, dobrze oświetlonych i ciepłych o temp. około 20ºC - w czasie sezonu wegetacyjnego - i nieco chłodniejszych zimą.

Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, próchnicze z dodatkiem gliny. Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową.

Roślina ma duże wymagania pokarmowe. Wiosną i latem zaleca się ją nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących. Podlewanie obfite - nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej. Przesadzanie należy wykonywać raz na kilka lat.

Roślinę można rozmnażać wiosną przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Wiosną warto skracać pędy o 1/3 długości, aby pnącze miało bardziej krzewiasty pokrój.

Alamanda może być atakowana przez tarczniki i wełnowce.

Zastosowanie alamandy pnącej

Alamanda w Polsce to głównie roślina pokojowa. Jednak ze względu na pokrój nadaje się do sadzenia również w pojemnikach wiszących. Późną wiosną i latem z powodzeniem może być wykorzystywana jako ozdoba balkonów, tarasów i drzwi wejściowych.

fot. carrotmadman6, mauroguanandi (flickr.com.cc.)

Inne zdjęcia tej rośliny Alamanda pnąca

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea) Celozja
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...