Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej

Aptenia sercolistna

Aptenia cordifolia

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kwiaty: drobne
  • kolor kwiatów: czerwone
  • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: przepuszczalna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: balkony, pojemniki, skalniaki

Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) jest szybko rosnącym sukulentem pochodzącymi z Afryki Południowej. Należy do rodziny Przypołudnikowych (Aizoaceae). Aptenia sercolistna w sprzedaży dostępna jest jako mieszaniec skrzyżowanych gatunków Aptenii cordifolia z Aptenią haeckeliana.

Kwiaty aptenii sercolistnej są drobne. Barwa kwiatów u gatunku jest jasnofioletowa. U mieszańca kwiaty występują w różnych odcieniach różowego, czerwonego do karminowo-fioletowego. Roślina ma pędy okrągłe, płożące, sztywne i jednocześnie kruche. Liście są mięsiste, gładkie i sercowate, wyrastają na pędzie naprzeciwlegle.

Warunki uprawy

W Polsce może być uprawiana przez cały rok, pod warunkiem, że chłodne pory roku spędzi w pomieszczeniu, najlepiej na południowym parapecie. W tym okresie nie można zapominać o jej podlewaniu (woda powinna być odstana).

Skład podłoża powinien być zbliżony do naturalnego. Najlepsze będzie podłoże zasobne (ale bez przesady - trzeba uważać z nawożeniem rośliny, gdyż nadmiar powoduje, że roślina może przestać kwitnąć), przepuszczalne z dodatkiem drobnego żwiru.

W marcu gdy słońce pojawia się coraz częściej aptenia sercolistna zaczyna intensywnie rosnąć. Po 15 maja, gdy zrobi się ciepło roślina może być wystawiana na balkon, taras lub do ogrodu.

Roślinę co roku najlepiej jest odmładzać przez tworzenie sadzonek pędowych. Sadzonki szybko się ukorzeniają, tworząc nową roślinkę, która z powodzeniem przezimuje.

Zastosowanie aptenii sercolistnej

Aptenia sercolistna polecana jest na stanowiska słoneczne. Znosi też zacienienie, ale wtedy kwitnie bardzo słabo, a jej liście są dużo większe niż u tych uprawianych w słońcu. Doskonale nadaje się do uprawy w skrzynkach balkonowych, wiszących donicach i koszach. Może być również sadzona na skalniakach - jako roślina jednoroczna.

Polecana odmiana:

  • Aptenia sercowata syn. Przypołudnik sercolistny Aptenia cordifolia
Inne zdjęcia tej rośliny Aptenia sercolistna ustawiona na parapecie wschodnim kwitnie bardzo słabo (fot. ej) Aptenia sercolistna - roślinka młoda (fot. ej)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea) Celozja
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...