Błonczatka Hymenocallis

Błonczatka

Hymenocallis

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kępy, wzniesiony
  • wysokość: 20-40cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, żółte
  • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: rabaty

Błonczatka (Hymenocallis) to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać na obszarze obu Ameryk oraz na Karaibach. W Polsce jest gatunkiem mało znanym.

Jej pokrój jest wzniesiony, kępiasty. Dorasta do 40cm wysokości. Wytwarza sztywne, lancetowate, dość szerokie liście. Kwiaty mają oryginalny wygląd: zewnętrzne płatki kwiatu przypominają nogi pająka. Błonczatka kwitnie od czerwca do września na biało lub żółto.

Błonczatka - wymagania i uprawa:

Roślinę zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę powinno się sadzić pod koniec kwietnia lub w maju.

Głębokość sadzenia wynosi ok. 10cm. Podłoże przed sadzeniem warto wymieszać z nawozem organicznym (obornik, kompost). Błonczatka nie zimuje w polskich warunkach. Dlatego po kwitnieniu (najlepiej pod koniec września) cebule trzeba wykopać, przesuszyć i przenieść do suchego, ciemnego pomieszczenia.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę powinno się regularnie odchwaszczać, podlewać i nawozić (co 2-3 tygodnie). Pod koniec kwitnienia podlewanie należy przerwać.

Zastosowanie błonczatki:

Błonczatka może mieć wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia rabat i ozdoby oczek wodnych. Dobrze wygląda wyeksponowana na trawniku (najlepiej blisko osłaniających drzew i krzewów). Można uprawiać ją w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Jest wykorzystywana na kwiat cięty.

zdjęcie: iBulb

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Czosnek Białawy Hiacynt letni Galtonia Iksja Ixia irys_fot.www.sxc.hu Kosaciec (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...