Bugenwilla

Bugenwilla

Bougainvillea

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, wzniesiony
 • kwiaty: niepozorne
 • kolor kwiatów: różowe
 • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII
 • gleba: żyzna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, pojemniki

Bugenwilla to tak zwane prymitywne pnącze, które w krajach klimatu śródziemnomorskiego porasta mury, ażurowe pergole i inne podpory. Wspina się dzięki cierniom ukrytym w kątach liści. W naszym klimacie roślina ta uprawiana jest w pojemnikach (zazwyczaj z bambusowymi kratkami/podporami) i wystawiana w okresie letnim (od połowy maja, gdy temperatura nie spada już poniżej zera), kiedy to obficie kwitnie, na balkony i tarasy. Główną ozdobą rośliny są podsadki w różnych kolorach, otaczające kwiaty i imitujące kwiaty.

Podczas sezonu wegetacyjnego trzeba zapewnić bugenwilli dużo słońca. Preferuje południowe lub wschodnie stanowisko oraz wilgotne i żyzne podłoże.

Bugenwille lubią zraszanie liści, szczególnie przed kwitnieniem. Chcąc pobudzić kwitnienie dobrze jest nawozić roślinę co 10 dni. Poza tym lepiej kwitnie, gdy posadzona jest w mniejszym pojemniku. Jesienią roślina może gubić liście. Trzeba uważać, by jej nie przelać, bo wpływa to właśnie na utratę liści.

Bugenwille nie zimują w naszym klimacie, dlatego już jesienią chowamy je do domu ograniczając podlewanie i starając się wybrać chłodniejsze pomieszczenie. Od listopada do lutego roślina przechodzi okres spoczynku i dobrze gdy uda się zapewnić jej temperaturę ok.10 ºC. Wtedy też ogranicza się podlewanie do 1 razu w tygodniu (mogą zacząć opadać liście, jednak pędy pozostają żywe i nie tracą turgoru).

Aby bugenwilla zachowała zwartą, krzaczastą formę oraz zawiązywała dużo pąków kwiatowych, należy skracać jej pędy o 1/3 długości. Cięcie wykonuje się zazwyczaj pod koniec lutego. Pędy bugenwilli z czasem drewnieją.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Aktinidia ostrolistna Vitikwi mini kiwi (fot. Ewa Jankowska) fot. Praktiker Glicynia chińska
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...