Cephalocereus senilis fot. Raul654 CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Cefalocereus

Cegalocereus senilis

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 30-70 cm
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: piaszczysta, przepuszczalna
  • odczyn gleby: lekko kwaśna
  • wilgotność: gleba sucha, gleba umiarkowanie sucha
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza

Cefalocereus znany również jako „głowa starca” należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). To jeden z najbardziej cenionych kaktusów - ze względu na charakterystyczny wygląd. Roślina ma kolumnowy pokrój i pokryta jest gęstymi, białymi włoskami.

W środowisku naturalnym występuje w Meksyku, gdzie osiąga pokaźne rozmiary - nawet do 15 m. W uprawie pokojowej rośnie wolno a jego wysokość nie przekracza zwykle 70 cm. W pomieszczeniach faktycznie nie zakwita.

Warunki uprawy Cefalocereus

Cefalocereus najlepiej rośnie na słonecznych, dobrze oświetlonych stanowiskach. Od wiosny od jesieni wymaga miejsc ciepłych o min. temp. 22ºC, zimą zaś przechodzi okres spoczynku i potrzebuje nieco niższych temperatur.

Roślinę podlewa się rzadko - w czasie sezonu wegetacyjnego czasem można zastąpić je zamgławianiem, na które reaguje pozytywnie. Zimą powinien być podlewany sporadycznie, wtedy gdy zaczyna się marszczyć. Zbyt wilgotne podłoże może łatwo doprowadzić do gnicia korzeni i w konsekwencji do obumierania całej rośliny.

Głowa starca lubi dokarmianie, 2-3 razy w roku nawozem do sukulentów. Przesadzanie wykonuje się rzadko, gdyż roślina nie ma dużych wymagań glebowych i jest wrażliwa na uszkodzenia.

Kaktusy w warunkach domowych można rozmnażać z nasion, które wysiewa się w piaszczyste podłoże, po czym pojemnik ustawia w ciepłym (24-26ºC) pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza.

W pomieszczeniach roślina najczęściej ustawiana jest na parapetach okien z wystawą południową. Cefalocereus jest dość trudny w uprawie i należy zapewnić mu optymalne warunki.

fot. Raul654 CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Ardizja karbowana Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera echinocereus kaktus
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...