fot. Praktiker

Dipladenia

Mandewila sanderii

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, trujące, ozdobne liście, kwitnące wiosną, kwitnące latem, kwitnące jesienią

Charakterystyka rośliny

  • kwiaty: duże, dzwonkowate
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe
  • okres kwitnienia: IV, IX, V, VI, VII, VIII, X
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina pnąca, sadzona przy podporach

Dipladenia (znana także jako mandewilla) jest okazałym, wieloletnich pnączem popularnym w ciepłych rejonach Europy. Ostatnio jest bardzo modna w Polsce, ale u nas musi zimować w pomieszczeniu. Posadzona w donicy latem bardzo wytwornie prezentuje się na tarasie lub balkonie.

Szczególne zainteresowanie wzbudzają jej ogromne, dzwonkowate kwiaty, które mogą być w różnym kolorze, zależnie od odmiany: czerwone (‘Sundaville Red’), białe i różowe.

Dipladenia kwitnie bardzo długo i obficie, od wiosny, aż do pierwszych przymrozków. Liście rośliny są duże i błyszczące.

Donica na dipladenię powinna być duża, gdyż roślina bujnie się rozrasta. Ponadto ma długie pędy, które owijają się wokół podpór, więc w donicę warto wkuć mocną i dużą bambusową drabinkę.

Zobacz także:

Pnącze lubi stanowisko ciepłe i słoneczne (znosi półcień) oraz glebę przepuszczalną, żyzną i wilgotną, ale nie lubi nadmiernego podlewania i zalegania wody.

Zbyt suche powietrze lub bezpośrednie działanie nasłonecznienie może doprowadzić do zwijania się jej liści. Dla lepszego wzrostu warto roślinę nawozić.

Jesienią dipladenię przycinamy i zabieramy do chłodnego (12-15 stopni), jasnego pomieszczenia. W tym okresie podlewamy bardzo umiarkowanie.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Artykuły: Zakładamy oczko wodne z naturalnym brzegiem
Inne rośliny w podgrupie:
Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Aktinidia ostrolistna Vitikwi  mini kiwi (fot. Ewa Jankowska) Bugenwilla Glicynia chińska
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...