Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)

Gardenia jaśminowata

Gardenia jasminoides

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, pachnące kwiaty lub liście, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 50 cm
 • kwiaty: duże, pachnące
 • kolor kwiatów: białe
 • kwiatostan: pojedynczy
 • okres kwitnienia: I, XII
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: lekka, przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) to roślina wieloletnia należąca do rodziny marzantowatych (Rubiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji - w Tajwanie, Chinach, Japonii i Wietnamie. Nazwę otrzymała na cześć XVII-wiecznego, znanego amerykańskiego botanika - Aleksandra Gardena. W uprawie pokojowej to niski zimozielony krzew, zwykle osiągający ok. 50 cm wysokości (lub nie więcej niż 120 cm - w zależności od odmiany).

Dekoracją są zarówno duże, pojedyncze, białe kwiaty jak i ciemnozielone, błyszczące liście. Najbardziej popularna jest odmiana 'Veitchiana', którą charakteryzuje zimowy okres kwitnienia.

Uprawa gardenii jaśminowatej

Gardenia jaśminowata lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoża są lekkie i przepuszczalne.

Roślina nie jest jednak łatwa w uprawie, szczególnie trudne jest stymulowanie jej do ponownego kwitnienia.

W czasie uprawy istotne jest regularne podlewanie i nawożenie (od początku okresu wegetatywnego, co 2 tygodnie - nawozami nie zawierającymi wapnia). Przesadzanie wykonuje się raz na kilka lat - w razie potrzeby. W lutym warto gardenię lekko przyciąć, aby pobudzić krzewienie. Roślinę można rozmnażać latem przez pobranie sadzonek wierzchołkowych.

Zastosowanie gardenii

Gardenię uprawia się jako roślinę pokojową a w czasie lata jest doskonałą dekoracją balkonów i tarasów.

fot. Carl E Lewis, By. MattShou (źródło: flickr.com)

Inne zdjęcia tej rośliny Kwiaty gardenii jaśminowatej

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...