Iksja Ixia

Iksja

Ixia

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, wzniesiony
 • wysokość: 40-60cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, pomarańczowe, żółte
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: pojemniki, rabaty

Iksja (Ixia) to roślina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). W środowisku naturalnym występuje na obszarze Afryki. W Polsce jest znana z uprawy.

Dorasta do 60cm wysokości. Wytwarza mieczowate liście i nierozgałęzione łodygi. Kwiaty są promieniste, gwiazdkowate, sześciopłatkowe. Ich barwa jest zmienna - zależy od odmiany. Kwitnie od czerwca do lipca.

Iksja - wymagania i uprawa:

Roślinę zaleca się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża lekkie, dobrze przepuszczalne, średnio zasobne w składniki pokarmowe. Nie znosi podłoży podmokłych. Bulwocebule najczęściej sadzi się w kwietniu na głębokości 6-8cm.

Glebę przed sadzeniem warto wzbogacić nawozem organicznym. W czasie susz iksja wymaga podlewania. Przez cały okres uprawy powinno się ją odchwaszczać (i spulchniać podłoże). Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby.

Po kwitnieniu podlewanie należy ograniczyć. Jesienią cześć podziemną zaleca się wykopać i przenieść do pomieszczenia lub dokładnie okryć. Roślina może przemarzać, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski.

Zastosowanie iksji:

Iksja to interesująca propozycja na rabaty. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach - jako ozdoba balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Dobrze wygląda sadzona w grupach. Warto mieszać ze sobą odmiany o różnej barwie kwiatów lub tworzyć wielogatunkowe kompozycje.

zdjęcie: iBulb

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Błonczatka Hymenocallis Czosnek Białawy Hiacynt letni Galtonia irys_fot.www.sxc.hu Kosaciec (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...