Kalanchoe Blossfelda (fot. Starr Environmental, flickr.com.cc.)

Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe blossfeldiana

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 20-30 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kwiaty: drobne
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, pomarańczowe, żółte
 • kwiatostan: baldachogrono
 • okres kwitnienia: I, II, III, IV, IX, V, VI, VII, VIII, X, XI, XII
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: lekka, piaszczysto-liściasta, przepuszczalna
 • wilgotność: gleba sucha
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, roślina dekoracyjna, wnętrza

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana), nazywana również żyworódką to wieloletnia roślina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Poszczególne gatunki kalanchoe występują naturalnie w wielu rejonach świata, jednak widywane najczęściej w sklepach k. Blossfelda są odmianami botanicznymi.

Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 20-30 cm. Liście są grube i mięsiste. Drobne kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej zebrane są w baldachogrona. Kalanchoe może kwitnąć w różnych terminach przez cały rok, jednak najczęściej kwitnienie przypada na okres zimowy.

Uprawa kalanchoe

Gatunek ten jest mało wymagający i poleca się go początkującym ogrodnikom. Najważniejsza zasada - nie należy podlewać rośliny zbyt obficie, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Z tego powodu optymalne podłoże powinno być przepuszczalne (ziemia liściowa z piaskiem), dodatkowo warto zapewnić dobrą warstwę drenażu.

Kalanchoe Blossfelda lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Dobrze znosi suche powietrze w pomieszczeniu, nie wymaga zraszania. Nawożenie można stosować - ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć (usunąć kwiatostany).

Rozmnażanie w warunkach domowych jest dość trudne, gdyż sadzonki słabo ukorzeniają się.

Zastosowanie

Kalanchoe Blossfelda w Polsce jest typową rośliną pokojową. Warto ustawiać ją na słonecznych parapetach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz - np.: na balkonie.

fot. Starr Environmental, echoforsberg i Akos Kokai (źródło: flickr.com.cc.)

Inne zdjęcia tej rośliny Kalanchoe kwitnie cały rok (fot. echoforsberg, flickr.com.cc.) Kalanchoe (fot. fot. Akos Kokai, flickr.com.cc.)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Artykuły: Rośliny doniczkowe kwitnące zimą
Inne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Ardizja karbowana Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Cephalocereus senilis fot. Raul654 CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...