Krynka Crinum

Krynka

Crinum

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, wzniesiony
 • wysokość: 50-150cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: wielobarwne
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: rabaty

Krynka (Crinum) należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce i Azji. Wyróżnia się około 100 gatunków o zmiennym rozmiarze, kształcie oraz barwie kwiatów.

Bylina może osiągać od 50 do 150cm wysokości. Posiada pokrój kępiasty. Wytwarza długie, wąskie liście. Kwiaty są lejkowate lub dzbankowate. Ich barwa jest różnorodna. Krynka zakwita wczesnym latem - na początku lipca. Częścią podziemną jest cebula. Jest trująca.

Krynka - wymagania i uprawa:

Roślinę zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża. Wczesną wiosną cebulki wysadza się do doniczek. Po "Zimnej Zośce" sadzonki można przenieść do gruntu.

Sadzi się je na głębokości ok. 8cm (warto użyć ochronnych ażurowych koszyczków). Przed nastaniem mrozów cebule zaleca się wykopać, wysuszyć i przenieść do chłodnego pomieszczenia. W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie podlewać i dokarmiać (w okresie kwitnienia - nawet co 1-2 tygodnie).

Dobrze reaguje na nawozy organiczne i mineralne wolnodziałające. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Krynkę można rozmnażać przez oddzielenie cebul przybyszowych.

Zastosowanie krynki:

Wyższe gatunki bądź odmiany warto sadzić grupowo w wyeksponowanym miejscu, np.: na trawniku. Niskie krynki nadają się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji na rabatach. Roślinę można wykorzystać do dekoracji oczek wodnych. Można nią dekorować także mieszkania i balkony.

zdjęcie: iBulb

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Błonczatka Hymenocallis Czosnek Białawy Hiacynt letni Galtonia Iksja Ixia irys_fot.www.sxc.hu
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...