Lak pachnący (Cheiranthus cheiri)

Lak pachnący

Cheiranthus cheiri

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, pachnące kwiaty lub liście, kwitnące wiosną, na kwiat cięty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 30-50cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, żółte
 • okres kwitnienia: IV, V, VI
 • gleba: przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, ogrody wiejskie, rabaty, tarasy

Lak pachnący (Cheiranthus cheiri), inaczej lak wonny, należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W ogrodach uprawia się go od XVI wieku. To roślina dwuletnia, osiągająca 30-50cm wysokości. Posiada długie, lancetowate liście. Kwiaty są drobne, czteropłatkowe, zebrane w groniaste kwiatostany. Mają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Wydzielają intensywny zapach. Lak kwitnie od kwietnia do czerwca.

Wymagania i uprawa:

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ciepłych. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowane wilgotne. Nasiona wysiewa się od maja do czerwca (zakwitnie w przyszłym roku). Kiełkują po 1-2 tygodniach. Młode okazy zaleca się podlewać (szczególnie w okresie susz). Wierzchołki pędów warto uszczykiwać dla lepszego rozkrzewienia. Laki można także dokarmiać 2-3 krotnie nawozami wieloskładnikowymi. Przed nadejściem zimy powinny być okryte (np.: agrowłókniną). Wczesną wiosną rośliny przesadza się na miejsce stałe. Po przekwitnięciu można pozostawić owocostany do lata - lak często rozmnaża się z samosiewu.

Zastosowanie:

Lak pachnący to tradycyjna roślina rabatowa od wieków uprawiana w ogrodach rustykalnych. Dobrze komponuje się z tulipanami i innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną. Ze względu na przyjemnie pachnące kwiaty, laki warto sadzić w pobliżu ławek, placów zabaw i innych elementów wypoczynkowych. Oprócz tego często uprawia się je w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Nadaje się na kwiat cięty - długo utrzymuje się w wazonie.

zdjęcie: rosier - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3811778

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Mak polny Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...