Liatra kłosowa Liatris

Liatra kłosowa

Liatris spicata

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 50-120cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: fioletowe, różowe
  • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: lekka, przepuszczalna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty, skalniaki

Liatra kłosowa (Liatris spicata) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce jest znana z uprawy - spotyka się ją coraz częściej.

Dorasta do 120cm wysokości. Wytwarza proste, sztywne łodygi gęsto pokryte długimi, wąskimi liśćmi. Kwiaty wyrastają na długich pędach kwiatostanowych. Rozkwitają od góry ku dołowi. Mają barwę fioletową lub różową. Przyciągają motyle. Liatra kwitnie latem - od lipca do września.

Liatra kłosowa - wymagania i uprawa:

Liatry można uprawiać na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie suche o odczynie lekko kwaśnym. Należy unikać jedynie gleb wilgotnych i podmokłych.

Roślina dość dobrze znosi mrozy, jednak co kilka lat powinno się przesadzić ją w inne miejsce. Bulwy sadzi się w kwietniu na głębokości ok. 10cm. Warto używać ażurowych pojemników, gdyż mogą być zjadane przez gryzonie. Gatunek nie jest wymagający.

Znosi ubogie podłoża i susze (jednak liatrę warto podlewać, gdyż może gubić dolne liście). Przekwitłe kwiatostany zaleca się usuwać. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zastosowanie liatry kłosowej:

Roślina dobrze komponuje się w ogrodach naturalistycznych, nowoczesnych i wiejskich. Można tworzyć z niej rabaty lub ozdobić skalniak. Tworzy efektowne połączenia z trawami ozdobnymi. Nadaje się na kwiat cięty.

zdjęcie: iBulb

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Błonczatka Hymenocallis Czosnek Białawy Hiacynt letni Galtonia Iksja Ixia irys_fot.www.sxc.hu
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...