Liliowiec 'X Factor' (fot. Marta Zaczek)

Liliowiec 'X Factor'

Hemerocallis 'X Factor'

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 30 cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kwiaty: duże
  • kolor kwiatów: czerwone, wielobarwne, żółte
  • okres kwitnienia: IX, VI, VIII
  • gleba: próchniczna, żyzna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: obwódki rabat, roślina dekoracyjna

Liliowiec 'X Factor' (Hemerocallis 'X Factor'), to odmiana niska, dorastająca do 30 cm. Pierwsze kwitnienie rozpoczyna w czerwcu, następnie kwiaty pojawiają się w sierpniu, a nawet we wrześniu. Kwiaty są duże o średnicy 17 cm, o barwie żółtej z dużym czerwono-żółtym oczkiem i falbanką na zewnątrz. Kwiaty liliowca kwitną jeden dzień, ale ze względu na różnicę w dojrzewaniu kolejnych pąków (na łodydze jest ich ok. 15-20 szt.).

Warunki uprawy liliowca 'X Factor'

Liliowiec dobrze znosi stanowisko słoneczne i półcieniste. Najlepiej rośnie w próchnicznej i żyznej glebie.

Rozmnażanie liliowca

Liliowce 'X Factor' można rozmnażać przez cały okres wegetacyjny przez podział kęp. Jednak najlepszym momentem jest sierpień i wrzesień. Liliowce mają głęboki system korzeniowy i przez to zabieg ten może być utrudniony. Liliowce możemy również rozmnażać przez wysiew nasion jesienią.

Zastosowanie

Idealny na obrzeża rabat bylinowych - jego duże, dekoracyjne kwiaty upiększą każdą rabatę. Może być też sadzony w pojemnikach.

fot. Marta Zaczek

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...