Mak polny

Mak polny

Papaver rhoeas

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: od 30 do 90 cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kwiaty: pojedyncze
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, pomarańczowe, żółte
  • kwiatostan: koszyczek kwiatowy
  • gleba: małe wymagania glebowe
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: ogrody przydomowe, rabaty

Mak polny to jednoroczna roślina należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae).
Jest dość ekspansywny i czasem traktuje się go jako chwast. W warunkach naturalnych porasta łąki, pola i tereny ruderalne.

Charakteryzuje się pokrojem wzniesionym, szarozielonymi liśćmi i pojedynczymi kwiatami, na długich szypułkach o barwie czerwonej, białej, żółtej lub pomarańczowej. Kwitnie od maja do lipca. Owocem jest szarobrunatna torebka z otworami, przez które wysypują się dojrzałe nasiona.

Mak polny nie nastręcza problemów w uprawie - nadaje się nawet dla początkujących "ogrodników". Jest tolerancyjny na różne warunki glebowe, ale preferuje podłoża przepuszczalne, umiarkowanie suche, o średniej zawartości składników pokarmowych.

Nasiona maku można wysiewać już w marcu wprost do gruntu, gdyż rozwijają się nawet w niskich temperaturach i długo zachowują zdolność kiełkowania.

Mak polny hoduje się szczególnie w ogrodach, przerobionych na łąki, gdzie rośnie wraz z innymi kwiatami polnymi. Można wykorzystać go również do tworzenia barwnych kwiatowych rabat. Jest dość odporny na zanieczyszczenia przemysłowe, więc z powodzeniem można go sadzić w ogrodach miejskich. Aby uzyskać odpowiedni efekt, powinien być siany w większych grupach. Roślina przyciąga pszczoły i inne owady.

Poszczególne gatunki maku, np.: mak lekarski są wykorzystywane w ziołolecznictwie i kosmetyce. Uprawa maku lekarskiego jest jednak regulowana specjalną ustawą!

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Chaber bławatek
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...