Miskant cukrowy Miscanthus sacchariflorus

Miskant cukrowy

Miscanthus sacchariflorus

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kępy, wzniesiony
  • wysokość: 2-3m
  • kolor kwiatów: fioletowe
  • okres kwitnienia: IX, X, XI
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: lekka, piaszczysta
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • zastosowanie: rabaty

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji, w Polsce jest znana z uprawy. Roślina dorasta do 2-3m wysokości. Liście są sztywne, równowąskie o długości do 60cm. Na środku blaszki posiadają charakterystyczny czerwonobrązowy pasek. Jesienią przebarwiają się na całej powierzchni. Kwitnienie rozpoczyna się najczęściej we wrześniu. Kwiatostany są efektowne (dł. do 25cm), puszyste, wiechowate o srebrzystej lub różowofioletowej barwie. Są dekoracją do późnej jesieni a nawet zimy. Nasiona ze względu na klimat z reguły nie wykształcają się.

Miskant cukrowy - wymagania:

Trawa preferuje miejsca słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Lubi podłoża lekkie, piaszczyste, dobrze przepuszczalne. Trawę zaleca się siać lub sadzić w okresie wiosennym (od kwietnia). To gatunek mrozoodporny. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie susz można ją podlewać (szczególnie młode okazy). Dodatkowo trawę warto dokarmiać stosując nawozy fosforowo-potasowe. Wiosną zaleca się wyciąć suche liście. To gatunek ekspansywny - w mniejszych ogrodach trzeba ograniczać jej wzrost.

Zastosowanie miskanta cukrowego:

Miskant można wykorzystywać w ogrodach różnego typu - od naturalistycznych i leśnych po orientalne. Trawa dobrze wygląda sadzona grupowo lub pojedynczo - np.: w centralnym miejscu na trawniku. Nadaje się do tworzenia szpalerów i uprawy pojemnikowej. To roślina bioenergetyczna. Kumuluje metale ciężkie z podłoża, dlatego warto uprawiać ją w zieleni miejskiej, terenach uprzemysłowionych i przy autostradach.

zdjęcie: Tonatsu - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8683955

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...