podgrupy:
muchołówka (Dionaea) fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Muchołówka amerykańska

Dionaea muscipula

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący
  • wysokość: do 15 cm
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • gleba: lekka
  • odczyn gleby: kwaśna
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). W środowisku naturalnym ta roślina owadożerna występuje jedynie na bagnach i moczarach Karoliny Północnej i Południowej.

Muchołówka amerykańska tworzy rozetę z liści o średnicy 15-20 cm. Pułapki na końcach mięsistych liści przypominają malowane rzęsy - mimo to mają drapieżny wygląd. Roślina lłapie owada poprzez gwałtowne zamknięcie pułapki. Gdy owad, zwabiony słodkim nektarem wejdzie do pułapki i podrażni włoski czuciowe (jeden włosek dwa razy lub dwa różne) wtedy pułapka zamyka się gwałtownie. Następnie zaczyna wydzielać soki trawienne. Proces trawienia trwa około tygodnia. Gdy jest po wszystkim pułapka otwiera się i czyha na kolejnego owada.

Muchołówka lubi stanowisko nasłonecznione - najlepiej na południowym parapecie. Idealne podłoże to mieszanka torf z piaskiem w stosunku 2:1. Wymaga kwaśnego odczynu o pH 3-5. Należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Woda do podlewania powinna być miękka i pozbawiona wszelkich związków chemicznych. Najlepiej nadaje się woda destylowana lub przefiltrowana w filtrze odwróconej osmozy. Nadaje się również przygotowana woda z kranu (odstana).

Muchołówka jest rośliną ciepłolubną. Optymalna temperatura do wzrosty w lecie to 20-30 °C. W zimie wymaga okresy spoczynku - nalezy zaniechać podlewania oraz ustawić roślinę w temperaturze 5-10 °C na minimum 4-6 tygodni.

Należy pamiętać aby muchołówki nigdy nie nawozić!

Inne zdjęcia tej rośliny muchołówka (Dionaea) fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Mak polny Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...