Logo
Logo

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Kwiatostan: pojedynczy
  • Kwiaty: niepozorne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Pokrój: pokładający się
  • Wysokość: 20cm wysokości
  • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
  • Trwałość liści: zimozielone
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: wnętrza
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

    Niedośpian (Hypoestes phyllostachya) to roślina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z Afryki Południowej i Madagaskaru. W naturze można ją też spotkać w południowo-wschodniej Azji.

    Niedośpian to niewielka, krótkotrwała bylina dorastająca do 20 cm wysokości. Głównym walorem dekoracyjnym są jej mocno wybarwione jasnoróżowe, ciemnoróżowe lub zielono-białe liście.

    Niedośpian noże zakwitnąć latem, jednak kwiaty o barwie fioletowej, wyrastające w kątach liści są niepozorne (nie mają żadnej wartości dekoracyjnej).

    Wymagania i uprawa

    Niedośpian to roślina dość trudna w uprawie. Potrzebuje stanowisk jasnych, dobrze oświetlonych, ale nie znajdujących się pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Prażące słońce może łatwo poparzyć delikatne liście. rzez cały rok temperatura powietrza powinna być wysoka (18-22ºC). Optymalne są podłoża zasobne, lekko kwaśne.

    Roślina potrzebuje wilgotnego powietrza, dlatego gatunek ten wymaga częstego zraszania (w zasadzie najlepiej czuje się w warunkach szklarniowych). Donice z niedośpianami dobrze jest postawić na podstawkach z zanurzonymi w wodzie kamieniami, a obok nich można stawiać nawilżacze powietrza.

    Niedośpian powinno się podlewać obficie, 3-4 razy w tygodniu latem, zimą zaś dwukrotnie w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, gdyż nawet krótkotrwałe przesuszenie rośliny prowadzi do jej zamierania.

    Nawożenie warto stosować wiosną i latem – nawozem o niskim stężeniu azotu, ale dawki powinny być rozcieńczone (przynajmniej o połowę od zalecanej przez producenta!).

    Zwykle roślina nie wymaga przesadzania, gdyż jest krótkotrwała. Po roku można ją zastąpić młodym, piękniejszym okazem. Niedośpian rozmnaża się wczesną wiosną przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych w wilgotnym torfie (najlepiej pod szkłem). Ich uszczykiwanie rozkrzewia roślinę i czasami przedłuża jej żywotność.

    Niedośpian jest odporny na choroby i szkodniki, a wszelkie problemy wynikają z błędów w jego uprawie.

    Zastosowanie

    Niedośpian najlepiej się czuje na parapetach okien północnych. Jest też jedną z roślin wykorzystywanych do tworzenia ogrodów w szkle


    Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Floradania.dk, Pixabay

    Autor
    Niedośpian
    Niedośpian
    Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

    Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    09-08-2023 11:49

    Komentarz dodany przez Ania: Od maja mam 3 kolory i wszystkie rosną jak szalone. Z 5cm sadzonek osiągnęły nieco ponad 50 cm wysokości i mam wrażenie ,że wciąż rosną. Od początku stały na balkonie /strona południowa . Jak to się ma do opisu ?

    Gość Łucja

    02-11-2020 14:49

    Mój niedośpian ma prawie 50 cm jak to jest możliwe ??

    Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl