Orlik wachlarzowaty Aquilegia flabellata

Orlik wachlarzowaty

Aquilegia flabellata

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 20-25cm
 • kolor kwiatów: fioletowe, niebieskie, różowe
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: obwódki rabat, rabaty

Orlik wachlarzowaty (Aquilegia flabellata) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje punktowo - w niektórych rejonach w Azji. W Polsce to roślina mało znana. Posiada pokrój wzniesiony, kępiasty. Liście są drobne, trójsieczne. Kwiaty są oryginalne - posiadają charakterystyczną ostrogę. Mają barwę różową, fioletową lub niebieską - z dodatkiem bieli. Orlik kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest mieszek zawierający czarne nasiona.

Orlik wachlarzowaty - wymagania i uprawa:

Bylina jest mało wymagająca i można ją polecić nawet osobom początkującym. Lubi stanowiska słoneczne (lub lekko osłonięte) i zaciszne - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża dość żyzne, przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-próchnicze. Roślinę najlepiej siać/sadzić wiosną. W czasie sezonu wegetacyjnego warto dokarmiać ją nawozami organicznymi lub mineralnymi.

Z reguły wytrzymuje mróz - osłony (np.: z igliwia) zaleca się stosować w chłodniejszych rejonach Polski. Po przekwitnięciu nie ma walorów dekoracyjnych i szybko zanika. Dlatego miejsca, gdzie orliki rosły, warto obsadzić innymi gatunkami. Gatunek powinno się profilaktycznie chronić przed chorobami grzybowymi, zwłaszcza plamistościami liści.

Zastosowanie orlika wachlarzowatego:

Orlik warto wykorzystywać do tworzenia niskich rabat lub ich obrzeży. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Może służyć jako dekoracja ogrodów i tarasów.

zdjęcie: Ghislain118 http://www.fleurs-des-montagnes.net - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12807596

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...