Pelargonia pachnąca Pelargonium graveolens (fot. Salchu)

Pelargonia pachnąca

Pelargonium graveolens

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne liście, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 100cm
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • kwiaty: pojedyncze, półpełne
 • kolor kwiatów: białe, fioletowe, purpurowe
 • kwiatostan: baldach
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: małe wymagania glebowe
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, roślina dekoracyjna

Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Roślina często jest znana jako anginowiec i spotyka się ją w pomieszczeniach. Gatunek ten z powodzeniem nadaje się również jako letnia dekoracja na balkon i taras. Jest w tych miejscach niezwykle przydatny – odstrasza bowiem owady, m.in. muszki.

W pojemnikach roślina zwykle dorasta do 100cm wysokości. Liście są głęboko powcinane, pofałdowane i wydzielają intensywny zapach.

Pelargonia pachnąca kwitnie nieregularnie zarówno w pomieszczeniach, na balkonie jak i w ogrodzie. W czasie kwitnienia wytwarza baldachy o barwie kwiatów od białej, przez purpurową aż do fioletowej.

Uprawa pelargonii pachnącej

Pelargonia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w standardowej, uniwersalnej glebie – ważne, aby podłoże było przepuszczalne.

Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Może rosnąć również w półcieniu, ale wtedy pędy są mniej obfite a liście słabiej pachną.

W porównaniu do innych gatunków pelargonii ma mniejsze wymagania wodne – bardziej szkodzi jej nadmiar niż krótkotrwały brak wody. Od wiosny do jesieni roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.

Rozmnażanie pelargonii

Anginowca można łatwo rozmnażać przez pobieranie i ukorzenianie sadzonek pędowych (od wiosny do jesieni).

Właściwości lecznicze

Pelargonia pachnąca to również roślina lecznicza, stosowana w medycynie ludowej.

fot. Salchu (flickr.com), fot. Forest & Kim Starr (wiki.cc), wiki.domenapubliczna

Inne zdjęcia tej rośliny Pelargonia pachnąca (fot. Forest & Kim Starr) Pelargonia pachnąca ma delikatne jasne kwiaty (wiki.domenapubliczna)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...