pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonium hortorum, syn. Pelargonium zonale

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 30-50cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, różowe, wielobarwne
  • okres kwitnienia: IV, IX, V, VI, VII, VIII, X
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: przepuszczalna
  • zastosowanie: balkony, rabaty, tarasy

Pelargonia rabatowa (Pelargoniom zonale, syn P. hortorum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Pochodzi z Afryki, chociaż odmiany dostępne w sprzedaży są wyselekcjonowane przez botaników. To krótkowieczna, drewniejąca u podstawy bylina, osiągająca zwykle do 50cm wysokości. Posiada okrągławe, karbowane na brzegach liście, wydzielające intensywny zapach. Okres kwitnienia jest zróżnicowany - najczęściej od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kwiaty - pojedyncze, półpełne lub pełne - mają barwę białą, różową, fioletową, czerwoną lub mieszaną. Owocem jest zamknięta, sucha rozłupnia.

Wymagania i uprawa:

Pelargonia rabatowa (jak wszystkie rośliny z tego rodzaju) jest łatwa w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, jednak radzi sobie także w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych - podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Dobrym podłożem jest torf wymieszany z piaskiem. Pelargonie na zewnątrz (w gruncie lub pojemnikach) można uprawiać od drugiej połowy maja. Jesienią - przed nadejściem mrozów - należy przenieść je do widnego, chłodnego pomieszczenia.

Roślina wymaga regularnego podlewania (w czasie upałów nawet co 1-2 dni). Należy przy tym uważać, aby nie moczyć liści i kwiatów. Dodatkowo można ją regularnie nawozić (co 1-2 tygodnie) nawozami specjalistycznymi dla pelargonii lub do roślin o ozdobnych kwiatach. Zaleca się uszczykiwać przekwitające kwiaty (to przedłuży okres kwitnienia) i pędy (dla lepszego krzewienia). Może być atakowana przez mszyce i ślimaki.

Zastosowanie:

Pelargonię rabatową, jak sama nazwa wskazuje, powszechnie uprawia się w gruncie - na rabaty. Roślinę można jednak uprawiać tradycyjnie - w pojemnikach - jako ozdobę nie tylko ogrodu, ale także balkonu. To tradycyjny gatunek ceniony w ogrodach wiejskich.

Inne zdjęcia tej rośliny Pelargonia rabatowa Pelargoniom zonale

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...