Petunia ogrodowa (zdjęcie z konkursu Home Sweet Home 2; fot. Alicja7)

Petunia ogrodowa (zwyczajna)

Petunia×atkinsiana

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, pachnące kwiaty lub liście, kwitnące wiosną, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: duże, lejkowate, pełne, pojedyncze
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, purpurowe, różowe, wielobarwne
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII, X
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, pojemniki, roślina okrywowa, sadzona przy podporach

Pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest pospolicie uprawiana na rabatach. Odmiany o zwisających pędach, określane są nazwą surfinii, uprawiane są w pojemnikach ustawianych na balkonach i wewnątrz mieszkań.

Petunia ogrodowa jest to lepko owłosiona roślina o kielichowatych kwiatach w różnych kolorach (białe, różowe, czerwone, purpurowe, fioletowe, a nawet dwubarwne - zależnie od odmiany). Kwitnie bardzo obficie i długo - od maja do pierwszych przymrozków.

Jest to dość odporna roślina, szczególnie odmiany uprawiane na rabatach. Po ulewnym deszczu jej kwiaty szybko się podnoszą. Preferuje podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5), oraz stanowiska dobrze nasłonecznione (przy zbyt małej ilości światła kwitnienie może się opóźnić nawet o miesiąc).

Surfinie wymagają bardziej obfitego podlewania niż reszta petunii: w zależności od pogody - co kilka dni lub codziennie, a w czasie upałów podlewamy nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Nawożenie - częste, rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...