Powojnik jesienny Clematis terniflora

Powojnik jesienny

Clematis terniflora

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne liście, kwitnące jesienią, pachnące kwiaty lub liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: do 7m
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kwiaty: drobne, pachnące
 • kolor kwiatów: białe
 • okres kwitnienia: IX, X, XI
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: murki, na altany, roślina okrywowa

Powojnik jesienny (Clematis terniflora) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w Japonii, jednak w wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Należy do grupy powojników - Frammula. Pnącze dorasta do 7 metrów wysokości i rośnie dość intensywnie. Posiada pierzasto-złożone liście zachowujące swoją barwę przez całą jesień. Od września do listopada kwitnie wytwarzając obficie białe, intensywnie pachnące kwiaty.

Powojnik jesienny lubi ciepłe, słoneczne stanowiska i żyzne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane gleby. Roślina źle reaguje nawet na krótkotrwałe susze i szczególnie w tym okresie należy ją podlewać. Dodatkowo miejsce wokół rośliny warto obłożyć płaskimi kamieniami lub ściółkować glebę, aby uniknąć strat wilgoci.

Na zimę roślinę zaleca się okryć (może odmarzać). Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy cięcie (wiosną należy wyciąć wszystkie pędy na 50cm od ziemi). Powojnik jesienny warto również dokarmiać nawozami o spowolnionym działaniu.

W ogrodzie roślina służy głównie jako dekoracja altan, tarasów i murków. Jest to jeden z najpóźniej kwitnących powojników i znakomicie uatrakcyjnia zielone zakątki w ogrodzie późną jesienią, gdy większość gatunków kończy sezon wegetacyjny. Pnącze nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

fot. The hills are alive, Rameshng

Inne zdjęcia tej rośliny Powojnik jesienny kwiaty

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Aktinidia ostrolistna Vitikwi mini kiwi (fot. Ewa Jankowska) Bugenwilla fot. Praktiker
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...