Róża Sympathie Rose 'Sympathie'

Róża 'Sympathie'

Rosa 'Sympathie'

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, pachnące kwiaty lub liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: do 3,5 m
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: pełne
 • kolor kwiatów: czerwone
 • okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: na altany, roślina dekoracyjna, roślina okrywowa, roślina pnąca, sadzona przy podporach

Róża 'Sympathie' (Rosa 'Sympathie') to wieloletnie pnącze należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to odmiana wyhodowana w 1964 roku przez niemieckie przedsiębiorstwo - W. 'Kordes' Sohne. Roślina dorasta do 3,5 m wysokości i około 1,5 m szerokości. Wytwarza sztywne i grube pędy - wymaga podpór.

Kwitnie obficie wczesnym latem (od czerwca do lipca), ale kwiaty mogą pojawiać się aż do jesieni. Są duże (ok. 9 cm średnicy), pełne i mają intensywną, czerwoną barwę. Owocem jest niełupka.

Róża 'Sympathie' to jedna z popularniejszych odmian róż pnących.

Zobacz także: Kiedy jest odpowiednia pora na sadzenie róż

Uprawa róży

Róża 'Sympathie' lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Nie ma dużych wymagań względem podłoża - nie powinno być jednak piaszczyste, ilaste i nadmiernie wysychające.

Przed i w okresie kwitnienia różę warto dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących. Dobrze reaguje na obornik. W czasie suszy wymaga podlewania.

Podstawowe cięcie róży wykonuje się wiosną, usuwając 1-2 najstarsze pędy oraz pędy słabe i wiotkie. Po zabiegu warto zastosować preparaty grzybobójcze.

Jesienią roślinę trzeba kopczykować, mimo, iż jest to gatunek mrozoodporny. Z chorób należy uważać na mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i czarną plamistość a ze szkodników na mszyce i skoczka różanego.

Zastosowanie róży 'Sympathie'

Najczęściej róże sadzi się jako dekorację altan, ścian, furtek i drzwi wejściowych, pergoli i innych elementów z zastosowaniem podpór. Ewentualnie można uprawiać ją bez podpór jako roślinę okrywową.

fot. tobitasflickr, buergi; www.flickr.com.cc

Inne zdjęcia tej rośliny Róża Sympathie pnącza

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Aktinidia ostrolistna Vitikwi mini kiwi (fot. Ewa Jankowska) Bugenwilla fot. Praktiker
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...