Smagliczka skalna Aurinia saxatilis

Smagliczka skalna

Aurinia saxatilis

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, wzniesiony
 • wysokość: 10-30 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: żółte
 • okres kwitnienia: IV, V
 • gleba: przepuszczalna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, skalniaki

Smagliczka skalna to bylina należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W środowisku naturalnym występuje w górzystych obszarach Europy. W Polsce można ją spotkać w Pieninach. Porasta szczeliny i ściany skał wapiennych. Osiąga wysokość 10-30cm. Posiada pokrój wzniesiony. Łopatkowe lub równowąskie liście tworzą gęste kępki. Kwiaty są drobne, promieniste o żółtej barwie. Tworzą baldachy osadzone na długich pędach. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Owocem jest łuszczynka.

Bylina powinna rosnąć na stanowiskach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Odpowiednie są wystawy południowe. Preferuje podłoża przepuszczalne, średnio żyzne, kamienisto-piaszczyste z dużą zawartością wapnia. Gatunek jest mrozoodporny.

Sadzonki można sadzić jesienią lub wiosną. Nasiona wysiewa się wiosną do inspektu a po kilku tygodniach przesadza na miejsce stałe. Smagliczka dość dobrze wytrzymuje susze. Podlewa się ją sporadycznie - zwykle młode okazy. Warto ją dokarmić, wykonując wapnowanie gleby. Po przekwitnięciu zaleca się przyciąć pęd kwiatostanowy, aby nie osłabiał rośliny. Łatwo można ją rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych (latem). Silnie rozrasta się - może być ekspansywna.

To jeden z najcenniejszych gatunków, który zdobi skalniaki w okresie wiosennym. Dobrze wygląda sadzony w szczelinach murów i pomiędzy kamieniami. Ponadto roślinę można wykorzystać do tworzenia barwnych, słonecznych rabat na suchych stanowiskach.

zdjęcie: I, Selso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2344055

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...