Tunbergia wielkokwiatowa (Thunbergia grandiflora)

Tunbergia wielkokwiatowa

Thunbergia grandiflora

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: do 2,5-3 m (do 15 m w naturze)
 • kwiaty: duże, pojedyncze
 • kolor kwiatów: białe, fioletowe, niebieskie
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, roślina okrywowa

Tunbergia wielkokwiatowa (Thunbergia grandiflora) to roślina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym występuje w Indiach i Bangladeszu. W Polsce może być uprawiana jako roślina jednoroczna lub wieloletnia. Wytwarza owalne lub klapowane liście na wiotkich, kanciastych pędach.

Kwitnie od lipca do października. Kwiaty są duże, mają średnicę ok. 8 cm. W zależności od odmiany mogą mieć niebieską, fioletową lub białą barwę z jasnym oczkiem.

Warunki uprawy tunbergii wielkokwiatowej

Tunbergia wielkokwiatowa wymaga jasnych, dobrze oświetlonych i ciepłych stanowisk, osłoniętych od wiatru. Optymalne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne.

Roślinę można przechowywać zimą w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu. Późną wiosną - po przymrozkach - tunbergię warto wystawić do ogrodu lub na balkon.

Po 2-3 tygodniach można rozpocząć nawożenie rośliny (najlepiej nawozy ze zwiększoną dawką fosforu co 2 tygodnie).

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również podlewanie, gdyż gatunek ten jest wrażliwy na niedobór wody. Tunbergię można rozmnażać przez wysiew nasion. Wymaga podpór.

Zastosowanie tunbergii

Roślina jest zwykle wykorzystywana jako ozdoba balkonów i tarasów. Z powodzeniem można ją również uprawiać w wiszących donicach. Sadzona w pobliżu większych roślin - drzew i krzewów - potraktuje ich pnie i pędy jako podpory, tworząc interesujące kompozycje.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...