Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy

Euphoria trogona

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, trujące, kwitnące wiosną, kwitnące zimą

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 200cm
 • okres kwitnienia: I, II, III, IV
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: roślina trująca
 • odczyn gleby: lekko zasadowa, obojętna
 • wilgotność: gleba sucha, gleba umiarkowanie sucha
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, wnętrza

Wilczomlecz trójżebrowy to szybko rosnący sukulent, należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). W warunkach domowych dorasta zwykle do 2m wysokości. Roślina, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza gęste trójżebrowe, kanciate łodygi. Z jej wierzchołków wyrastają drobne, jasnozielone liście.

W środowisku naturalnym wilczomlecz trójżebrowy występuje w cieplejszych rejonach Afryki. Roślina jest trująca, ale tylko przy uszkodzeniu lub spożyciu. Wytwarza biały, przypominający mleko, toksyczny sok mleczny. Należy unikać kontaktu ze skórą i oczami.

Wilczomlecz trójżebrowy nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. Latem lubi dość ciepłe miejsca (20-25ºC), zimą zaś należy przenieść go do chłodnego pomieszczenia (12-15ºC). Toleruje suche powietrze.

Najlepiej sadzić go do substratu torfowego wymieszanego z piaskiem i ziemią ogrodową lub do zakupionego specjalnego podłoża dla kaktusów i sukulentów. Podlewanie powinno być latem umiarkowane, zimą sporadyczne. W okresie od wiosny do końca lata wilczomlecz trójżebrowy warto nawozić nawozem dla kaktusów.

Roślina jest rozmnażana przez sadzonki pędowe (najlepiej wiosną), które szybko się ukorzeniają w wilgotnym podłożu. Wilczomlecz nie powinien być często przesadzany, jedynie w przypadku prawdziwej potrzeby.

zdjęcie: YIM Hafiz

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Ardizja karbowana Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Cephalocereus senilis fot. Raul654 CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...