Winobluszcz pięciolistkowy fot. Klimop Domena Publiczna Wikimedia Commons

Winobluszcz pięciolistkowy

Parthenocissus quinquefolia

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne liście, ozdobne owoce

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: 10 - 20 m
 • dekoracyjność: kwiaty, owoce
 • owoce: jagody
 • kolor owoców: granatowe
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: każda ogrodowa
 • odczyn gleby: obojętna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, cmentarze, duże ogrody, małe ogrody, parki, sadzona przy ogrodzeniach, sadzona przy podporach, zieleń miejska

Winobluszcz pięciolistkowy nazywany także (choć błędnie) winobluszczem pięcioklapowym jest samoczepnym pnączem, który wspina się bez pomocy podpór po ścianach budynków, pergolach, pniach drzew i innych powierzchniach. Wytwarza charakterystyczne przylgi na końcach wąsów, które niczym ssawki czepiają się powierzchni.

Winobluszcz pięciolistkowy to silne, bardzo szybko rosnące pnącze (1-2 m rocznie), osiąga wysokość 10-20 metrów. Młode pędy są czerwonawe. Liście są złożone z 5-7 mniejszych eliptycznych liści z wierzchu zielonych, a od spodu szarozielonych. Jesienią liście zmieniają się w szkarłatnoczerwone. Owoce granatowo-niebieskie koralikowate. Kwiaty są niepozorne, zielonkawe, miododajne.

Winobluszcz pięciolistkowy posiada przeciętne wymagania glebowe. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, nie przeszkadza mu nawet zanieczyszczone powietrze. Jest to szczególnie przydatne pnącze do obsadzania budynków, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach.

fot. Klimop Domena Publiczna Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Aktinidia ostrolistna Vitikwi mini kiwi (fot. Ewa Jankowska) Bugenwilla fot. Praktiker
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...