Zaślaz mieszańcowy Klonik (fot. Ram-Man, wiki.cc.)

Zaślaz mieszańcowy (Klonik)

Abutilon hybridum

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, wzniesiony
 • wysokość: do 200 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kwiaty: duże
 • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, tarasy

Zaślaz mieszańcowy (Abutilon hybridum) nazywany również klonikiem to wieloletnia roślina należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej - w tropikalnych lasach Chile, Brazylii i Kolumbii, w wielu krajach (w tym w Polsce) jest uprawiana jako roślina pokojowa.

Roślina w uprawie doniczkowej dorasta zwykle do 2 m wysokości. Charakteryzują ją liście przypominające liście klonu (stąd nazwa rośliny). Kwiaty są duże, atrakcyjne - mają barwę żółtą, różową, pomarańczową lub czerwoną. Okres kwitnienia jest zróżnicowany, ale zwykle najwięcej kwiatów pojawia się w okresie późnowiosennym oraz w lecie.

Uprawa zaślazu mieszańcowego

Klonik jest gatunkiem dość łatwym w uprawie. Szybko rośnie i bardzo często zakwita. Lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego - bezpośrednie działanie promieni słonecznych może mu szkodzić. Od wiosny do jesieni dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą woli chłodniejsze miejsca 12-15°C.

Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne. Roślina lubi nawozy organiczne wymieszane z glebą oraz dobry drenaż. W czasie wiosny i lata należy regularnie-codziennie ją podlewać. Zimą podlewania należy ograniczyć do minimum - tak, aby nie zasuszyć rośliny.

W czasie sezonu wegetacyjnego zaślaz można dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Przesadzanie należy wykonywać raz na kilka lat. Zaślaz dobrze reaguje na przycinanie, wtedy ma atrakcyjny krzewiasty pokrój. W pomieszczeniach może być atakowana przez mszyce i przędziorki.

Zastosowanie kloniku

Roślina ze względu na swoje wymagania klimatyczne w Polsce uprawiana jest najczęściej w pomieszczeniach. Ze względu na obfitość kwiatów i pokrój gatunek ten jest również ceniony na balkonach. Zaślaz warto wystawiać na zewnątrz w okresie od późnej wiosny do początku jesieni.

Inne zdjęcia tej rośliny Zaślaz mieszańcowy

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...