żeleźniak phlomis fot. Wereldwinkel Schoonhoven - Pixabay

Żeleźniak żółty

Phlomis russeliana

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: 60-90 cm
  • kolor kwiatów: żółte
  • okres kwitnienia: VI, VII
  • gleba: lekka, piaszczysta, przepuszczalna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty

Żeleźniak żółty (Phlomis russeliana) należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. To krótkowieczna bylina osiągająca 60-90cm wysokości. Posiada wzniesione, słabo rozgałęzione pędy i sercowate liście. Dwuwargowe kwiaty są osadzone w okółkach w kilku miejscach na pędzie. Mają żółtą barwę. Kwitnie od czerwca do lipca.

Wymagania i uprawa

Bylina preferuje słoneczne miejsca i lekkie, piaszczysto-próchnicze, dobrze przepuszczalne podłoża. Znosi gorsze typy gleb. Jest wystarczająco mrozoodporna, jednak w bezśnieżne zimy powinno się ją okrywać. Można ją rozmnażać przez jesienny wysiew nasion lub oddzielenie roślin potomnych (od wiosny do jesieni). W czasie długotrwałej suszy zaleca się ją podlewać. Nie wymaga intensywnego nawożenia – ewentualne dawki nawozów powinny być niewielkie. W wilgotne lata może być porażana przez choroby grzybowe.

Zastosowanie

Żeleźniak dobrze prezentuje się w ogrodach wiejskich w połączeniu z łubinami, jasnotą białą, malwami, dziewannami i ostróżkami. Można wykorzystać go to tworzenia wysokich rabat lub zazieleniania terenów piaszczystych.

zdjęcia:
Wereldwinkel Schoonhoven - Pixabay
Phlomis russeliana / Meneerke bloem / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Inne zdjęcia tej rośliny Phlomis russeliana fot. Meneerke bloem CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...