Polecamy sklep ogrodniczy SwiatKwiatow.pl

Temat na czasie

MSZYCE: Jak wyglądają i jak je zwalczać?
mszyce fot. Alvesgaspar CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Mszyce to bardzo groźne szkodniki roślin - zarówno ogrodowych (drzew, krzewów, kwiatów) oraz roślin doniczkowych - kwiatów balkonowych, jak i roślin domowych. Dowiedz się jak wyglądają mszyce i jak je zwalczać.  

tydzień w ogrodzie   17-07 - 23-07

kompostownik,_fot._Euro-Matex.jpg
Podczas suszy podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić (wtedy proces rozkładu będzie lepiej przebiegał) ...
Z oczka wodnego lub stawu warto wyłowić glony. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb w niewielkich zbiornikach ...
Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika (najlepiej raz w tygodniu, ze względu na bardzo szybki wzrost trawy w okresie wegetacji) i systematycznym podlewaniu oraz zasilaniu nawozami do trawników. ...
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską czy saletrą amonową) ...
Cebule roślin kwitnących na wiosnę (tulipany, hiacynty, szafirki) należy wykopywać pod koniec lipca - kiedy liście są już zaschnięte. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny w mieszkaniu / Artykuły /

Rośliny w domu - jak stworzyć nastrojowe wnętrze pełne roślin doniczkowych?

Dobór roślin doniczkowych jest niezwykle istotnym elementem budowania nastroju w mieszkaniu. Rośliny to bardzo wyraziste i piękne elementy dekoracyjne - oddziałując na charakter wnętrza oraz jego mieszkańców. Dowiedz się, jak stworzyć nastrojowe wnętrze pełne roślin doniczkowych.

rośliny doniczkowe we wnętrzach fot. Pexels

Ogród w mieszkaniu

Od dawna ludzie próbują przenieść choćby skrawek ogrodu do wnętrza swoich mieszkań. Na szczęście w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym dostępnych jest bardzo wiele roślin o różnorodnych kształtach, formach i kolorach. Wiele z nich doskonale będzie się czuć się w naszych domach. Dzięki roślinom możemy stworzyć nastrojowe wnętrze pełne dekoracyjnych roślin doniczkowych.

Żywa dekoracja

Rośliny nie są meblami, a żywymi organizmami - więc do życia potrzebują naszej opieki. Warto wiedzieć, czego nasza roślina będzie potrzebować, aby zdrowo i długo rosnąć. Musimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i podłoża oraz odpowiedni dostęp do światła słonecznego - rośliny najlepiej ustawić blisko okna, aby miały stały dostęp do promieni słonecznych.

Zapach, kolor i kształt

Bez względu na to gdzie postawimy rośliny doniczkowe będą ozdobą mieszkania oraz wypełnią całą przestrzeń swoim zapachem, kształtem i kolorem. Ich piękno doda radości naszym zmysłom, a pielęgnacja roślin skutecznie zredukuje stres i pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Wpływ na otoczenie

Rośliny doniczkowe, rosnąc, zmieniają się, a wraz z nimi zmienia się nastrój wnętrza - wprowadzają "pierwiastek życia" oraz niezwykły spokój i harmonię. Nie tylko doskonale zdobią pomieszczenia, lecz również wpływają korzystnie na nasze samopoczucie - zwiększają wilgotność powietrza oraz przez cały dzień produkują tlen. Warto więc, by zieleń na stałe zagościła w naszych mieszkaniach.

Gdzie ustawić rośliny doniczkowe?

Możemy umieszczać je dowolnie, wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę, zgodnie z naszym gustem i upodobaniami - na parapetach czy też na półkach.

Rośliny doniczkowe można ustawić w salonie, w przedpokoju, sypialni lub w widnej łazience (z oknem). Warto jednak ustawić je w wyeksponowanym miejscu, aby stworzyć z nich główny element dekoracyjny pomieszczenia.

Można dobrać do nich odpowiednie egzotyczne dodatki, aby stworzyć kompozycje przypominającą konkretne kraje - np. duży fikus tępy w orientalnej doniczce, jako pamiątka wakacji w Azji.

Nie należy przesadzić z liczbą roślin doniczkowych w mieszkaniu - wskazany jest umiar i dopasowanie roślin do rozmiarów i przeznaczenia wnętrza. Można przyjąć zasadę - im mniej roślin tym lepiej. Wystarczy jedna dobrze wyeksponowana piękna roślina, a dostarczy nam więcej walorów dekoracyjnych niż różnorodny i chaotyczny zbiór.

  • Duże rośliny doniczkowe najlepiej prezentują się samotnie lub wśród innych jako rośliny dominujące. Rośliny o dużych liściach tworzą idealne tło dla roślin o małych liściach.
  • Małe rośliny doniczkowe najlepiej prezentują się w grupach. Pnącza można wykorzystać do ozdobienia ścianek działowych lub posadzić je w wiszących doniczkach, aby tworzyły delikatny wodospad zielonych liści.

Wybór doniczek

Rośliny doniczkowe można uprawiać w rozmaitych atrakcyjnych i niezwykłych naczyniach, które dodają roślinom uroku i same w sobie są ozdoba wnętrza. Mogą być wykonane z plastiku, ceramiki, szkła, drewna, porcelany lub blachy. Warto pamiętać, aby doniczka pasowała do rośliny i odwrotnie.

Należy dobrać doniczkę odpowiednią do faktury liści, odcienia zieleni oraz kwiatów. Najlepiej sprawdzą się proste, masywne doniczki, o stonowanych kolorach, które pozwolą wydobyć z roślin ich naturalne piękno. Najlepiej, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i nie tworzyły wrażenia sztuczności i przesycenia.

Dekoracyjne rośliny - wpływ kolorów na samopoczucie

Wiedza o wpływie kolorów na samopoczucie od dawna wykorzystywana jest przez architektów wnętrz. Zieleń doskonale współgra z innymi kolorami, nadaje wnętrzu lekkości i wprowadza "pierwiastek życia". Posiada ogromną ilość odcieni - może mieć ciepłą lub chłodną temperaturę. Dobierając do naszego wnętrza rośliny w różnych odcieniach możemy umiejętnie budować nastrój w mieszkaniu.

Ciepłe odcienie zieleni działają na nas pobudzająco - stymulują do wzmożonej aktywności. Chłodne odcienie zieleni wyciszają i uspokajają. Rośliny o ciekawych formach lub intensywnych kolorach warto zestawić z delikatnym kolorem ścian, aby uniknąć efektu przeładowania. Jasne kolory sprawiają, iż przestrzeń wydaje się większa.

Stwórz nastrojowe wnętrze przy pomocy roślin

Przy wyborze roślin do mieszkania powinniśmy zdecydować się tylko na takie, które będą odpowiadały naszym upodobaniom i gustom. Aby stworzyć nastrojowe wnętrze warto dobrze przemyśleć każdy jego detal. Warto wcześniej przejrzeć katalogi kwiatowe i internet w poszukiwaniu inspiracji, a później odwiedzić kilka sklepów ogrodniczych, aby porównać ofertę dekoracyjnych roślin doniczkowych.

Może nasze propozycje będą dla Was inspiracją do stworzenia nastrojowego wnętrza pełnego dekoracyjnych roślin doniczkowych.

Begonia (Begonia venosa)
Solejrolia rozesłana
Begonia (Begonia venosa) kwitnie na biało, roztaczając wokół siebie intensywny zapach. Jej liście pokryte są delikatnym meszkiem. Toleruje stały dopływ światła i najlepiej czuje się, gdy ma lekko wilgotne podłoże. Aby cieszyć się jak najdłużej jej pięknem, powinniśmy podlewać ją każdego dnia, fot. Biuro Kwiatowe Holandia Solejrolia rozesłana (Soleirolia soleirolii) nazywana także "dziecięcymi łzami", najlepiej czuje się w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Znosi jasne, rozproszone światło, ale silne słońce może ją spalić Lubi wilgotne podłoże i najchętniej czerpie wodę bezpośrednio z podstawki, na której stoi, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii) Rhipsalis, patyczak (Rhipsalis cassutha)
Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii) to długie pnącza o srebrno-zielonych liściach w kształcie serca. Wiszące pędy przypominają sznureczki z koralikami. Posiada piękne, różowe kwiaty. Bardzo lubi światło. Powinno się ją podlewać gdy ziemia przeschnie w doniczce, nie trzeba jej zraszać, fot. Biuro Kwiatowe Holandia Rhipsalis, patyczak (Rhipsalis cassutha) ma ozdobne długie pędy z wieloma rozgałęzieniami i krzaczastymi włoskami. Zimą pojawiają się na nich małe białe kwiatki, które na wiosnę zostają zastąpione przez białe jagody. Można podlewać go raz na miesiąc i w razie potrzeby przycinać, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Litopsy (Lithops) Kaktusy (Cactaceae)
Litopsy (Lithops) upodobniły się do kamieni, potrafią przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Są idealnymi roślinami dla osób zabieganych, ponieważ nie wymagają stałego nadzoru i pielęgnacji. Są bardzo dekoracyjne, mogą stać bezpośrednio na słońcu. Należy je podlewać przed całkowitym wyschnięciem podłoża w doniczce, fot. Biuro Kwiatowe Holandia Kaktusy (Cactaceae) są doskonale przystosowane do suchego podłoża. Pokryte są cierniami, które strzegą wody zgromadzonej we wnętrzu jego pędu. Te rośliny często pokrywają się pięknymi kolorowymi kwiatami. Lubią światło i oszczędne podlewanie. Doskonale wyglądają w płaskich doniczkach – kaktusiarkach, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Sansewieria walcowata (Sansevieria cylindrica) Wilczomlecz opasły (Euphorbia obesa)
Sansewieria walcowata (Sansevieria cylindrica) ze względu na swoją odporność nazwana jest „rośliną z żelaza”. Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Może stać w suchym pomieszczeniu, na pełnym słońcu i z małą ilością wody, gdyż gromadzi ją w swoich mięsistych liściach, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Wilczomlecz opasły (Euphorbia obesa) ze względu na swój ciekawy kształt zdobył niezwykłą popularność na całym świecie. Jest łatwy w pielęgnacji i wnosi egzotyczny akcent do mieszkania. Roślina ta lubi przebywać w ciepłych, suchych pomieszczeniach i nie wymaga częstego podlewania. Doskonale wygląda w niskich doniczkach, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Sit rozpierzchły
Turzyca piękna (Carex brunnea)
Sit rozpierzchły (Junkus efusus 'Spiralis') ma ciemnozielone pędy, które są spiralnie skręcone i wiją się w nieładzie jak burza loków na głowie. Jest rośliną bagienną, która rośnie na podmokłych terenach więc potrzebuje dużo wody. Lubi jasne miejsca, ale nie pełne słońce, fot. Biuro Kwiatowe Holandia Turzyca piękna (Carex brunnea) wydaje się być delikatna, jednak to jedna z najmocniejszych i najbardziej elastycznych traw. Jej liście są zielono-żółte i reagują nawet na najmniejszy podmuch powietrza. Może stać na słońcu i najlepiej czuje się zarówno w mokrym podłożu jak i kwaśnej ziemi, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano materiały prasowe Biuro Kwiatowe Holandia, zdjęcie tytułowe: Pexels

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

 

Pozostałe artykuły

ogród w szkle fot. svf74 - Fotolia.com
Jak założyć ogród w szkle? Zakładanie ogrodów w szklanych pojemnikach, choć wydaje się być trudne, nie... więcej
cyklamen doniczkowy fot. Flora Dania
Jak pielęgnować cyklamen, fiołek alpejski w doniczce? Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne... więcej
domowe kiełki fot. Natthapat Aphichayananthanakul - Pixabay.com
Domowa UPRAWA KIEŁKÓW: W słoiku, na wacie, w doniczce, czy w kiełkownicy? Wielki „buum” na kiełki trwa nieprzerwanie od lat. Nie dzieje się tak bez przyczyny.... więcej
kiełki rzeżuchy fot. Esther Merbt - Pixabay.com
Rzeżucha i spółka, czyli zaproś wiosnę na swój talerz Wiosna to czas, kiedy naturalnym odruchem jest poszukiwanie nowalijek, których po... więcej
jak nawozic storczyki fot. Flower Council Holland
Nawożenie storczyków: Jak i czym nawozić domowe orchidee? Domowa uprawa storczyków może być problemem dla wielu początkujących ogrodników.... więcej
wieniec adwentowy w formie do ciasta
Zrób to sam: Świąteczny wieniec w starej tortownicy + FILM Upcycling to najnowszy trend wykorzystywany również do tworzenia gwiazdkowych dekoracji.... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Barszcz Sosnowskiego - uwaga na letnie poparzenia!

W czasie letnich spacerów, szczególnie w słoneczne dni narażeni jesteśmy na ostre poparzenie skóry. Przyczyną może być kontakt z barszczem ...