Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Uprawa WARZYW: Terminarz siewu, sadzenia i zbioru
uprawa warzyw w ogrodzie fot. amenic181 - Fotolia
Zaplanuj uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik zawierający zalecenia i terminarz siewu. Sprawdź, jak i kiedy wysiewać Twoje ulubione warzywa oraz kiedy zbierać plony z warzywnika. Podane informacje mogą się różnić dla różnych odmian.  

tydzień w ogrodzie   24-04 - 30-04

bukszpan
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną) ...
Wysiewamy nasiona ozdobnych roślin jednorocznych: na miejsce stałe w ogrodzie – rośliny odporne na chłód, w szklarni – rośliny wrażliwe na mróz (petunia, niecierpek) ...
Sadzimy w ogrodzie róże. Po posadzeniu należy je nawieźć obornikiem i wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi oraz wyściółkować. Usuwamy pędy uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku ...
Możemy rozpocząć przycinanie krzewów, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści: forsycji, migdałka, wierzby, derenia jadalnego. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy ...
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny na balkon / Artykuły /

Balkon z pomysłem: Kompozycje kwiatowe w doniczkach

Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon – wcale nie musisz rezygnować z marzeń - możesz zmienić go w piękny kolorowy ogród. Jeśli nie masz pomysłu, jak zmienić swój balkon – prezentujemy kilka kwiatowych kompozycji kwiatowych w doniczkach. Może te aranżacje będą dla Ciebie inspiracją.

ogród w doniczce na balkonie fot. Tanouchka - Fotolia

W Twoim stylu - ogród na balkonie

Balkon pełni na raz dwie funkcje – ozdobną i użytkową. Nie oznacza to jednak, że musi wyglądać szaro i nudno. Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w mały ogród – idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem. Mieszkając w bloku lub w domu z niewielkim tarasem wiele osób marzy o ogrodzie pełnym roślin.

Nawet niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. Aranżacja balkonu to powiększenie powierzchni mieszkania o kolejny pokój. Dobierz pojemniki tak, aby podkreślały piękno roślin - przeglądaj i szukaj inspiracji. Stwórz miejsce, które będzie idealne – właśnie dla Ciebie. Wybierając kwiaty, zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej.

kwiaty w doniczkach ogród balkon fot. Tanouchka - Fotolia
fot. Tanouchka - Fotolia

Ogród w doniczce - co posadzić na balkonie?

Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy oraz problemy z zimowaniem na balkonie. Musimy zatem zrezygnować z drzew i krzewów, które wymagają dużo miejsca do wzrostu – zamiast nich wybierajmy odmiany karłowe:

  • rośliny iglaste: np. sosna czarna 'Helga' i 'Nana', kosodrzewina 'Gnom', tuje – kuliste: 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri' lub stożkowe: 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis', świerk biały – stożkowy 'Conica' lub kulisty 'Echiniformis' oraz wiele gatunków i odmian cyprysików i jałowców;
  • rośliny liściaste i kwiatowe: np. jesienne wrzosy i wrzośce, zimozielone pierisy, hebe, bukszpany, kolorowe żurawki i funkie zwane hostami oraz kwitnące cały sezon pięciorniki, róże, wiosenne mini forsycje, trawy ozdobne i bambusy, a także warzywa i zioła.
balkon ogród fot. Tanouchka - Fotolia
fot. Tanouchka - Fotolia

Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu który jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji – zamiast nich wybierz sezonowe rośliny doniczkowe – tzw. kwiaty balkonowe, które są łatwe w pielęgnacji i od razu wprowadzą radosny nastrój.

Niewielkim wysiłkiem i w krótkim czasie, możesz zmienić swój balkon w urocze miejsce oraz stworzyć wyjątkowy nastrój na cały sezon. Odpowiednio dobrane gatunki kwiatów sprawią, że nasz balkon będzie obsypany różnokolorowymi kwiatami od marca do października.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Od lat na balkonach i tarasach królują pelargonie i surfinie - bardzo długo kwitną, jednak wymagają częstego podlewania i nawożenia. W pierwszej dziesiątce oprócz pelargonii (rabatowych i bluszczolistnych) oraz petunii (i zwisających surfinii) można jeszcze wyróżnić begonie (bulwiaste i wiecznie kwitnące), aksamitki, żeniszki, bakopy i lobelie.

Lista roślin balkonowych jest długa - centra ogrodnicze co roku na wiosnę są pełne najprzeróżniejszych roślin i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie.

Jednak „typowe balkonowe” dla wielu z nas są nudne, dlatego coraz częściej staramy się, aby nasze balkony i tarasy były coraz bardziej kolorowe, ale przede wszystkim oryginalne - szukamy więc rzadziej spotykanych gatunków i odmian kwiatów balkonowych.

Doniczkowe inspiracje - kompozycje kwiatowe na balkonie

kwiaty w doniczce kompozycja balkon

Kolorowe doniczkowe - mix kolorów i kształtów

Kwiaty najpiękniej wyglądają w towarzystwie – innych kwiatów. Już niewielka grupka roślin o różnych kształtach i kolorach wygląda bardzo efektownie. Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów kwiatów łatwo stworzysz sezonową dekorację w Twoim stylu.

Na zdjęciu: różnokolorowe margerytki (Argyranthemum frutescens), szczawik o fioletowych liściach (Oxalis) i delikatnie zwisające kocanki (Helichrysum)

pnącze w doniczce powojnik clematis

Kolorowe pnącza w doniczkach

Posadź w jednej doniczce dwie odmiany powojnika zwanego clematisem. Stwórz podpórki w kształci wigwamu aby roślina mogła po niej wspinać tworząc kolorową piramidę. Dzięki temu nie będzie zajmować dużo miejsca i wymagać kratki jako podpory. Nie ustawiaj doniczki w miejscu narażonym na silne wiatry, gdyż mogłaby spaść.

W ten sam sposób możesz prowadzić wilec (Ipomea), kobeę pnącą (Cobea scandens) oraz nasturcję (Tropaeolum) lub bluszcz (Hedera).

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

Iglaki i rośliny o trwałych liściach swoją zieloną barwę zachowują nawet w zimie, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Wybór iglaków na balkon i taras jest olbrzymi - każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprócz gatunków o zielonych igłach są również o igłach srebrnych, złotych, cytrynowo żółtych i stalowo niebieskich. Można je łączyć z innymi iglakami lub bylinami i małymi krzewami zimozielonymi.

Na zdjęciu: iglak - cyprys (Cupressus), kolorowe liście - hebe (Hebe), sine liście i żółte kwiaty - rozchodnik (Sedum) i w metalowej puszcze - rumian (Cotula).

Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, mroźne, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie - powodujące silne wysuszenie liści i pędów.

niebieskie kwiaty doniczkowe

Kolor przewodni - niebieskie kwiaty doniczkowe

Jednokolorowe kompozycje barwne doskonale nadają się na małe powierzchnie. Wybierz rośliny o różnych kształtach liści aby kontrastowały z sobą. Wspólny kolor kwiatów „uporządkuje” kompozycję. Wiele kolorów mogłoby stworzyć niepotrzebne wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Na zdjęciu: lawenda francuska (Lavandula stoechas), nad nią po prawej - dzwonki (Campanula), poniżej - hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), obok w metalowej puszcze - aster (Aster) i w prawym dolnym rogu - hebe (Hebe).

romantyczny zakątek na balkonie

Romantyczny zakątek na balkonie

Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu: na stole - kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i biała róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to:, fioletowe fiołki (Viola), bluszcz (Hedera), sukulenty: eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), niebieski aster (Aster), drobne listki w wiszącej doniczce - kocanki (Helichrysum), trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

tuja i róża w doniczce

Na górze tuje, na dole róże - dwa poziomy w doniczce

Jeśli sadzisz rośliny szczepione na pniu warto wypełnić wolne miejsce w doniczce, sadząc tam rośliny kontrastujące kształtem i kolorem. Dzięki temu wykorzystasz puste miejsce i stworzysz oryginalną kompozycję. To doskonałe rozwiązanie dla małych balkonów gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.

Zamiast piennej tui i niskiej róży możesz posadzić różę szczepioną na pniu, a u „jej stóp” posadzić plektrantus czyli komarzycę lub koleus o kolorowych lisicach.

Skalniak w doniczce

Skalniak w doniczce

Na słonecznych balkonach możesz założyć mini skalniaczek. Wystarczy posadzić rośliny skalne, dobrze radzące sobie na stanowisku słonecznym i okresowym niedoborem wody.

W takiej kompozycji doskonale sprawdzą się rojniki (Sedum) i rozchodniki (Sempervivum)

zioła w doniczce na balkonie

Zioła w doniczce - zawsze pod ręką

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych - poza regularnym podlewaniem. Nawet jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu w bloku, na pewno znajdzie się na nim miejsce aby postawić kilka doniczek. Posadź zioła w skrzynce z rączką, aby można je było łatwo przenieść do kuchni, gdy będą potrzebne. Zioła są najbardziej aromatyczne gdy rosną na słońcu. Dowiedz się więcej z artykułu: Zioła na balkonie - wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie główne: fot. Tanouchka - Fotolia, kompozycje roślinne w doniczkach: fot. Flora Dania

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze
Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

kwiaty_balkonowe_fot._Stefan_Korber_-_Fotolia.com
Uprawa KWIATÓW BALKONOWYCH: Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia Zastanawiasz się, co posadzić na balkonie? Mamy dla Ciebie prawie 40 propozycji.... więcej
nawożenie roślin balknowych fot. 7monarda - Pixabay.com
NAWOŻENIE kwiatów balkonowych Większość roślin, które uprawiamy na balkonach, to gatunki sezonowe, których... więcej
kwiaty balkonowe fot. Flower Council Holland
Sadzonki i nasiona: Rozmnażanie roślin balkonowych Dowiedz się jak szybko i tanio rozmnożyć rośliny balkonowe. Możesz to samodzielnie... więcej
rośliny balkonowe do wypełniania kompozycji fot. Gabor Jeszenszky - Pixabay.com
Rośliny WYPEŁNIAJĄCE do kompozycji kwiatowych na balkon Kwiatami, które najczęściej wybieramy urządzając balkon są pelargonie i petunie,... więcej
błędy w uprawie roślin balkonowych fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Niewłaściwa pielęgnacja: BŁĘDY w uprawie roślin balkonowych Kwiaty i rośliny sezonowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego balkonu. Kiedy... więcej
mini drzewka ketmie hibskusy ogrodowe na balkonie fot. Flower Council Holland
MINI DRZEWKA na balkon: Kwitnące, liściaste i owocowe Mini drzewka na balkonie przyciągają wzrok i wyglądają niezwykle dekoracyjnie,... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...