Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Sekrety pięknych kwiatów cebulowych: praktyczne wskazówki!

Cebulki roślin cebulowych sadzimy w gruncie od od połowy sierpnia do połowy listopada (a niektóre jeszcze później). Im dłużej będziemy z tym zwlekać tym będą miały mniej czasu aby się ukorzenić przed nadejściem zimy. Zobacz nasz krótki poradnik i dowiedz się wszystkiego o sadzeniu cebulek tulipanów, cebulicy, hiacyntów, irysów, krokusów, narcyzy, przebiśniegów i szafirków.

Streszczenie artykułu
Sadzenie kwiatów cebulowych to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W zależności od gatunku, cebulki sadzi się w różnych porach roku. Wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty, sadzi się na jesieni, natomiast letnie - na wiosnę. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulki - powinna ona wynosić około trzykrotności jej wysokości. Przy sadzeniu należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między cebulkami, które również zależą od ich wielkości. Ważne jest również, aby cebulki sadzić szpicem do góry. Podczas sadzenia warto zastosować specjalne preparaty wspomagające rozwój korzeni. Po posadzeniu cebulek, miejsce to należy obficie podlać. W przypadku sadzenia w doniczkach, poza wymienionymi zasadami, warto również pamiętać o odpowiednim drenażu na dnie naczynia. Sadzenie kwiatów cebulowych to nie tylko prace związane z posadzeniem cebulek, ale także ich pielęgnacja. Ta obejmuje nawożenie, podlewanie, a w przypadku kwiatów sadzonych w gruncie - również okrywanie na zimę. Dzięki temu kwiaty cebulowe będą zdrowe i pięknie kwitnące.
Spis treści
Kiedy sadzimy kwiaty cebulowe kwitnące wiosną? O czym pamiętać przy sadzeniu cebulek? Gdzie sadzić kwiaty cebulowe? Zapomniałam posadzić cebulki! Co robić?

Cebulki tulipanów, cebulicy, hiacyntów, irysów, krokusów, narcyzy, przebiśniegów i szafirków można już kupić w sierpniu (a w sprzedaży wysyłkowej nawet w połowie lipca). Pierwsze cebulki sadzimy już od połowy sierpnia, a ostatnie cebulki zakopujemy nawet w listopadzie.

Wszystko według zasady – sadź jesienią, ciesz się wiosną.

Terminy sadzenia
Kiedy sadzić kwiaty cebulowe w ogrodzie?

  • Cebulica - od połowy września do połowy października
  • Hiacynt - od połowy września do połowy października
  • Irys - od połowy września do połowy października
  • Krokus - od połowy września do połowy października
  • Narcyz - od połowy sierpnia do połowy września
  • Przebiśnieg - w pierwszej połowie września
  • Szafirek - od połowy września do połowy października
  • Tulipan - od połowy września do połowy października

Uwaga! Terminy podane w powyższym zestawieniu mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od przebiegu pogody w danym roku! (w latach ubiegłych sadzenie cebulek kwiatowych było możliwe nawet jeszcze w grudniu!). Zawsze rozsądnie oceniajmy przyrodę i bądźmy elastyczni do nietypowych, jesiennych temperatur ostatnich lat. 

Zasady sadzenia
Jak sadzić rośliny cebulowe?

Głębokość sadzenia cebulek zależy przede wszystkim od ich wielkości – t.j. im większa cebulka tym zakupujemy ją głębiej. Można przyjąć zasadę, że cebulki zakopujemy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak to tylko ogólne zasady.

Na glebach piaszczystych cebulki sadzimy głębiej, na gliniastych płycej – np. cebulki przebiśniegów, szafirków i krokusów sadzimy na głębokości około 5 cm, a cebule tulipanów botanicznych na 10 cm. Tulipany ogrodowe, hiacynty i narcyzy umieszczamy na głębokości 12,5-15 cm (zależnie od rozmiarów cebulek).

Odstępy między cebulkami zależą od docelowej wysokości roślin. Cebulki roślin wysokich (wysokie tulipany) sadzimy w odległości co 30-40 cm od siebie, a niskie (szafirki, cebulice, przebiśniegi) co 4-5 cm. Cebulki hiacyntów, narcyzy i tulipanów botanicznych sadzimy w odległości 5-10 cm o siebie.

Kiedy sadzić rośliny cebulowe w ogrodzie?

Najpierw wykupujemy dołek, następnie umieszczamy w nim cebulkę pionowo, spiczastym końcem do góry. Odstępy między cebulkami zależą od docelowej wysokości roślin.

Miejsce dla cebulek
Gdzie sadzić rośliny cebulowe?

Większość z nich lubi miejsca nasłonecznione (ale nie w pełnym słońcu) lub w lekkim półcieniu. Źle będą rosnąć w cieniu.

Gleba dla roślin cebulowych powinna być próchnicza i przepuszczalna. Kwiaty z cebulek rosnących na ciężkich glebach będą niskie i niekształtne, a na glebach piaszczystych mogą być nadmiernie wyrośnięte i wiotkie. Miejsce, gdzie posadzimy cebulki warto uprzednio głęboko przekopać (30 cm) i wymieszać z ziemią liściową.

Najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną fot. iBulb

Rośliny cebulowe pasują do każdego stylu ogrodowego i dobrze wyglądają w każdym miejscu.

Rośliny cebulowe najładniej prezentują się w grupach, dlatego tez sadzimy zawsze minimum po 5 cebulek jednej odmiany/gatunku. Najlepiej prezentują się w grupie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sztuk.

Kolorowe łany roślin cebulowych doskonale wyglądają pod koronami drzew. Najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych i w nieregularnych rabatach.

Zapomniane sadzenie!
Co zrobić, gdy w lutym znajdziemy nieposadzone cebulki?

Jeżeli cebule są nadal jędrne i nie wyschnięte można je włożyć do lodówki na najniższą półkę, aby tam przeszły okres niskich temperatur. Po około 12 tygodniach cebule są gotowe do posadzenia w doniczkach w pomieszczeniu. Nie ma żadnej gwarancji, że cebule się ukorzenią i zakwitną, ale zawsze warto spróbować!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb.org

"Rośliny cebulowe" to umowna nazwa używana w branży ogrodniczej opisująca wszystkie byliny wytwarzające przetrwalnikowe organy podziemne, tj. cebule, bulwy, kłącza itd.
Autor
Sekrety pięknych kwiatów cebulowych: praktyczne wskazówki!
Sekrety pięknych kwiatów cebulowych: praktyczne wskazówki!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl