Logo
Logo

Ogrodzenie murowane: z cegły czy z kamienia?

Ogrodzenia murowane cieszą się dużym uznaniem. Są bowiem solidne i praktycznie oraz nie wymagają specjalnej konserwacji. Na murowanym cokole opiera się różnego typu przęsła z lżejszych materiałów – np. drewniane, metalowe itp.

Ogrodzenie murowane z cegły

Do murowania ogrodzeń używa się zazwyczaj cegieł klinkierowych i silikatowych (czyli wapienno-piaskowych), których – w przeciwieństwie do zwykłych cegieł ceramicznych – nie trzeba wykańczać (tynkować ani okładać płytkami). Mur należy jednak ładnie wyspoinować, zachowując równe, ok. 10 mm fugi. Cegły tego rodzaju mają rozmaite kolory i faktury.

Budowane z nich słupki powinny być wewnątrz zbrojone i wypełnione betonem (wszak mocuje się do nich uchwyty przęseł i bramy). Cegła klinkierowa nie wymaga impregnacji, gdyż jej nasiąkliwość jest bardzo mała. Silikatowa natomiast (szczególnie łupana) łatwo ulega zabrudzeniu, dlatego musimy ją zabezpieczyć środkiem hydrofobizującym.

Ogrodzenie murowane z kamienia i nie tylko

Wielu inwestorów preferuje solidne murowane ogrodzenie, np. z kamienia. Najtrwalszy jest granit, kwarcyt, bazalt, porfir i sjenit. Najbardziej dekoracyjny – piaskowiec i wapień. Ostatnie z wymienionych skał mają przyjemną chropowatą powierzchnię i ciepłe kolory.

Ogrodzenie działki fot. Joniec
Fot. Joniec

Nowoczesne ogrodzenie działki może być w całości murowane, częściej jednak na podmurówce i słupkach opiera się różnego typu przęsła metalowe bądź drewniane. Najszybsze i najprostsze w budowie są mury z bloczków betonowych. Powierzchnia kształtek może udawać kamień albo klinkier.

Ogrodzenia murowane w całości nie są zbyt popularne, z uwagi na bardzo duży ciężar i masywny wygląd. Ponadto wzdłuż szczelnego płotu murowanego panuje głęboki cień, co wielu roślinom nie służy.

Mury najczęściej wznosi się z bloków ciosanych i łupanych (czyli o regularnych kształtach), stosując zasadę wiązania murarskiego i używając zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej (podobnie jak w przypadku cegieł).

Ogrodzenie murowane - impregnacja

Wraz z upływem lat kamień nabiera charakteru, jego impregnacja nie jest konieczna. Porowaty piaskowiec i wapień warto jednak zabezpieczyć, bo dość szybko ulegają one erozji, a w miejscach zacienionych porastają glonami.

Nowoczesne ogrodzenia murowane z bloczków betonowych i silikonowych

Niezłą imitację kamienia stanowią specjalne bloczki do budowy murowanych ogrodzeń – silikatowe i betonowe, o wielu barwach i fakturach. Ich montaż jest łatwy i szybki.

Ustawia się je bez zaprawy (tzw. suchy mur) dzięki wyprofilowanym zamkom, następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem. Ogrodzenie takie zaleca się zaimpregnować, jeśli znajduje się tam, gdzie łatwo może ulec zabrudzeniu, np. w sąsiedztwie ruchliwej drogi (zabezpieczony mur łatwiej jest wyczyścić, np. za pomocą myjki ciśnieniowej).

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2016
tekst: Małgorzata Kolmus
zdjęcia: Zoltan Matuska/Pixabay
Autor
Ogrodzenie murowane: z cegły czy z kamienia?
Ogrodzenie murowane: z cegły czy z kamienia?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl