zygokaktus, schlumbergera, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Schlumbergera, kaktus bozonarodzeniowy, grudnik

Schlumbergera truncata

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: ozdobne liście, ozdobne kwiaty, kwitnące zimą

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, łososiowe, purpurowe, różowe
 • okres kwitnienia: I, XII
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: pojemniki, roślina dekoracyjna, wnętrza

Schlumbergera to bardzo popularna roślina doniczkowa, kwitnąca w okresie Bożego Narodzenia. Jej pielęgnacja nie jest trudna jednak aby zakwitła potrzebuje dwóch okresów spoczynku.

Schlumbergera znana jest pod wieloma różnymi nazwami - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus bożonarodzeniowy, kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy.

Pomimo tak wielu imion najczęściej nazywa się ją schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Nazwa rodzaju pochodzi od francuskiego kolekcjonera kaktusów - F. Schlumbergera. Schlumbergera (Schlumbergera) należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Jest epitifem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach.

Pokrój schlumbergery jest zwisający, pędy są mocno, krzaczasto rozgałęzione i dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha), z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami.

Schlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach.

Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8 - 10 ºC). Schlumbergera, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Po kwitnieniu roślina musi przejść 8 tygodniowy spoczynek (bez podlewania i nawożenia).

Inne zdjęcia tej rośliny Schlumbergera, zygokaktus, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...