Serduszka okazała (fot. ziootek, zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)

Serduszka okazała

Dicentra spectabilis

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: ozdobne liście, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kępy, wzniesiony
  • wysokość: do 0,8 m
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: różowe
  • okres kwitnienia: V, VI
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: lekka, próchniczna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień
  • zastosowanie: rabaty

Serduszka okazała jest mrozoodporną byliną o wysokości około 50 cm. Tworzy kępy o mięsistych, łukowatch łodygach. Kwiaty są różowo-białe (czasem białe), zebrane w długie grona. Kształtem przypominają serduszka, z których wypływa łza. Pojawiają się pod koniec maja i na początku czerwca. Roślina posiada ozdobne, pierzaste, niebiesko-zielone liście, które po kwitnieniu zamierają i opadają.

Serduszka okazała lubi ziemię wilgotną i próchniczną. Preferuje lekko zacienione stanowiska. Jeśli posadzona jest w widnym miejscu po przekwitnięciu prawie całkowicie znika z powietrzni, dlatego warto zaznaczyć jej miejsce patykiem. Można ją rozmnażać przez podział kęp lub wysiew nasion.

Jest bardzo delikatną rośliną, więc sadzimy ją w towarzystwie nie ekspansywnych bylin. Nie powinna być też sadzona w kępach. Z powodu gubienia liści najlepiej wygląda w pobliżu innych zielonych roślin. Świetnie nadaje się na rabaty.

Inne zdjęcia tej rośliny Serduszka okazała (fot. Gośka, zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl) Dąbrówka rozłogowa Atropurpurea długosz królewski fot. Kristian Peters CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons Dzwonek brzoskwiniolistny
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...