Winobluszcz trójklapowy 'Veitchii' (fot. www.hortulus.com.pl)

Winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: ozdobne liście, ozdobne owoce, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: pnącze
  • wysokość: do 20 m
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • kolor owoców: granatowe
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: każda ogrodowa
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: sadzona przy ogrodzeniach, sadzona przy podporach

Występuje w środkowych Chinach, na półwyspie Koreańskim i w Japonii. Dzięki temu, że na końcach wąsów wytwarza charakterystyczne przylgi, wspina się po pergolach czy pniach drzew bez pomocy podpór. Podobnie jak bluszcz pospolity układa się w gęstą, zieloną ścianę.

Liście winobluszczu trójklapowego mają różną wielkość i kształt. Młodsze są 3-klapowe, zielone i błyszczące, u gatunków starszych i kwitnących klapy mogą wcale nie występować. Kwiaty wyrastają z krótkopędów, pojawiają się na przełomie czerwca i lipca i tworzą wiechowate, żółto-zielone kwiatostany. Są miododajne. Granatowe owoce pojawiają się we wrześniu/październiku i utrzymują przez całą zimę. Stanowią przysmak ptaków.

Pnącze nie należy do grupy roślin zimozielonych. Jesienią jego liście opadają dwustopniowo - w pierwszej kolejności blaszki liściowe, a następnie ogonki. Zanim to jednak nastąpi, roślina przebarwia się na płomienne, jaskrawe kolory. Winobluszcz trójklapowy najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatrów, ponieważ podczas surowych zim może przemarznąć.

Inne zdjęcia tej rośliny Winobluszcz trójklapowy (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Winobluszcz trójklapowy (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Winobluszcz trójklapowy

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Akebia pieciolistkowa - fot. wikipedia/CC/Apple2000 Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Bluszcz pospolity (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) fot. Praktiker
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...