Cantedeskia / Kalia (fot. Biuro Kwiatowe Holandia)

Cantedeskia / Kalia

Zantedeschia

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: ozdobne owoce, ozdobne liście, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 0,8 m
  • dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
  • kolor kwiatów: różowe
  • okres kwitnienia: I, II, III, IV, XII
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, pojemniki

Cantedeskia, zwana kalią lub kallą, pochodzi z Afryki i należy do rodziny obrazkowatych. Osiąga wysokość 80 cm. Jej kwiatostan przypomina kwiatostan anturium i składa się z kolby otoczonej łódkowatą pochwą. Liście są mięsiste, szeroko strzałkowate.

Cantedeskia po przekwitnięciu (koniec kwietnia) przechodzi w stan spoczynku, który trwa dwa miesiące. Należy ją wtedy trzymać w chłodnym, jasnym miejscu i coraz mniej podlewać, aby doprowadzić do zaschnięcia liści.

Na początku lipca roślinę przenosi się na balkon (można ją też zadołować z donicą w ogrodzie). Podlewanie i nawożenie pobudzi ją do kwitnienia i wzrostu.

Pod koniec września cantedeskię zabiera się do domu i przesadza w podłoże z ziemi inspektowej z domieszką torfu. Do grudnia trzymamy ją w temperaturze ok. 10ºC, a od grudnia do kwietnia - w temperaturze pokojowej (jest to okres wzrostu i kwitnienia i roślina wymaga bardziej obfitego podlewania).

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Chruścina jagodna (fot. Bri Weldon, flickr.com.cc.) Golteria rozesłana
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...