Psianka (Solanum) fot. www.szwedzio.pl

Psianka

Solanum

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: ozdobne owoce, na słoneczne stanowisko, trujące, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 40 cm
  • dekoracyjność: owoce
  • okres kwitnienia: VI, VII
  • owoce: jagody, kuliste, owalne, trujące
  • kolor owoców: czerwone, pomarańczowe, żółte
  • przydatność do spożycia: roślina trująca, trujące kwiaty, trujące liście, trujące owoce
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Jest to popularna roślina pokojowa, kupowana zwykle w okresie owocowania - przed Świętami Bożego Narodzenia. Dobrze rośnie w warunkach domowych, jednak wymaga ciepła i wilgotnego powietrza. Jeśli zapewnimy jej te dwa warunki będzie rozweselać nasze mieszkanie swoimi kolorowymi owocami - uwaga są trujące!.

W sprzedaży dominują dwa gatunki - psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) o sporych pomarańczowoczerwonych lub żółtych owocach oraz psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum) o mniejszych, czerwonych owocach, występujące również w odmianie o pstrych liściach - ‘Variegatum’.

Zarówno psianka koralowa i pieprzowa są często mylone z papryką roczną (Capsicum annum), która bardzo podobnie wygląda i owocuje w tym samym czasie. W przeciwieństwie do jednorocznej papryki psianki są wieloletnie i mogą z powodzeniem przeżyć kilka lat w mieszkaniu. Owoce psianek są trujące, zjedzenie ich może powodować ciężkie zatrucia pokarmowe.

Psianki kwitną w czerwcu i lipcu, ale ich główną ozdobą są kolorowe owoce, które zaczynają się przebarwiać od połowy października. Początkowo są zielone, z czasem stają się żółte, potem pomarańczowe, a na końcu karminowo czerwone.

Owoce utrzymują się na roślinie prawie przez całą zimę, opadają jeśli roślina ma za sucho i zbyt ciepło. Późną wiosną psianki przesadzamy do większych doniczek.

Psianki najlepiej rosną w jasnym słonecznym miejscu. W lecie można je wynosić na balkon lub taras. W okresie wzrostu lubią obfite podlewanie i nawożenie raz na dwa tygodnie. Kiedy owoce zaczną opadać ograniczamy podlewanie i przycinamy roślinę do połowy wysokości.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ardizja karbowana Kalamondyna fot. Biuro Kwiatowe Holandia Kawa arabska kwitnie na biało (fot. B.navez Wikimedia Commons) Nertera płożąca
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...