Śliwa tarnina - wikipedia/CC/Isidre blanc

Śliwa tarnina

Prunus spinosa

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: ozdobne owoce

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: od 1 do 3 m
 • okres kwitnienia: III, IV
 • owoce: kuliste
 • kolor owoców: granatowe
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: owoce
 • gleba: małe wymagania glebowe
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, roślina jadalna, żywopłoty

Śliwa tarnina (Prunus spinosa) to niewysoki krzew osiągający wysokość do 3 m, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Roślinę można spotkać w Polsce w środowisku naturalnym, na skrajach lasów, na polanach, brzegach rzek i na łąkach. Nasiona (pestki) tarniny są trujące - ich spożycie w małej ilości powoduje zatrucie a w dużej nawet porażenie ośrodka oddechowego, prowadzące do śmierci.

Roślina ma pokrój wzniesiony, jej gałęzie rozrastają się ku górze oraz na boki. Na jej długopędach wyrastają długie ciernie. Liście tarniny są małe i owalne.

Białe kwiaty pojawiają się na krzewie jeszcze przed rozwinięciem liści. Śliwa owocuje od października do grudnia. Wytwarza kuliste pestkowce o ciemnoniebieskiej skórce, przypominające nieco owoce borówki.

Uprawa śliwy tarniny

Śliwa tarnina dobrze rośnie w zasadzie na większości gleb - piaszczystych, gliniastych i kamienistych. Lubi podłoża z dużą zawartością wapnia o średniej zawartości składników pokarmowych. Preferuje stanowiska ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć również w półcieniu. Nie wymaga przycinania. Jest w pełni mrozoodporna i miododajna. Tworzy dużo odrostów korzeniowych.

Owoce tarniny są jadalne, ale mają kwaśny smak. Dopiero po pierwszych mrozach są smaczniejsze i delikatniejsze. Zawierają dużo węglowodanów, kwasy organiczne, witaminę C i karoten. Dawniej owoce tarniny podawano jako środek na szkorbut. Obecnie poleca się spożywanie soków z tarniny jako środek przeczyszczający i sposób na wspomaganie układu odpornościowego.

Gdzie sadzić śliwę tarninę?

W ogrodzie tarninę można sadzić jako nieformowany żywopłot. Dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych. Warto ją sadzić w miejscach nieprzystępnych, gdzie inne rośliny nie chcą prawidłowo rozwijać się. W sadownictwie tarnina stosowana jest jako podkładka dla wielu odmian śliw.

Polecane odmiany:

 • Purpurea - o ozdobnych purpurowych liściach i różowych kwiatach;
 • Variegata - o liściach biało-żyłkowatych.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Agrest Ribes uva-crispa Borówka brusznica Vaccinium vitis-idaea borówki fot. Unsplash - Pixabay Bób - fot. wikipedia/domenapubliczna
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...