Liliowiec Pardon me (fot. F. D. Richards, flickr.com.cc.)

Liliowiec 'Pardon me'

Hemerocallis 'Pardon me'

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: pachnące kwiaty lub liście, na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 45-60 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: dzwonkowate
 • okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: lekka, piaszczysto-gliniasta, próchniczna
 • odczyn gleby: lekko zasadowa, obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: rabaty, zbiorniki wodne

Liliowiec 'Pardon me' (Hemerocallis) to bylina należąca do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Wiele gatunków występuje naturalnie w krajach azjatyckich. 'Pardon me' to jednak botaniczna odmiana liliowca ogrodowego wprowadzona na rynek w 1982 roku. Roślinę charakteryzuje wniesiony pokrój. Dorasta najczęściej do 45-60 cm wysokości.

Liście są cienkie, długie, równowąskie a podziemne kłącza krótkie i mięsiste. Kwiaty natomiast są duże, dzwonkowate o barwie bordowej z żółtym wnętrzem. Pojedyncze kwiaty kwitną krótko, ale roślina wytwarza je obficie i całkowity okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. To gatunek długowieczny, który może rosnąć na jednym stanowisku przez 20 lat.

Uprawa liliowca 'Pardon me'

Liliowce najlepiej sadzić w miejscach zacisznych, ale słonecznych. Roślina toleruje wiele rodzajów podłoży, ale optymalne są gleby lekkie, próchnicze, piaszczysto-gliniaste. Istotne, aby gleba była przez cały okres wegetacyjny umiarkowanie wilgotna - liliowiec źle reaguje na przesuszenie.

Bylinę warto wysadzać (lub wysiewać) wiosną. Można ją wtedy także rozmnażać przez podział. W czasie sezonu wegetacyjnego dobrze reaguje na nawożenie (preferowane niskoazotowe). Przed nadejściem zimy 'Pardon me' trzeba na wszelki wypadek zabezpieczyć przed mrozami. Roślina w ostre zimy (szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski) może bowiem przemarzać.

Zastosowanie

Liliowce 'Pardon me' warto sadzić w kompozycjach z innymi bylinami czy roślinami cebulowymi tak, aby stworzyły kolorową rabatę. Roślina z powodzeniem nadaje się również do dekoracji oczek wodnych. Jest szczególnie polecana w ogrodach urządzanych w stylu orientalnym.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bodziszek Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna) Goździk pierzasty Liliowiec American Revolution (fot. F. D. Richards, Flickr.com.cc.) Liliowiec Divas Choice (fot. Marta Zaczek)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...