Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Uprawa warzyw: Terminarz siewu, sadzenia i zbioru
uprawa warzyw w ogrodzie fot. amenic181 - Fotolia
Zaplanuj uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik zawierający zalecenia i terminarz siewu. Sprawdź, jak i kiedy wysiewać Twoje ulubione warzywa oraz kiedy zbierać plony z warzywnika. Podane informacje mogą się różnić dla różnych odmian.  

tydzień w ogrodzie   27-03 - 02-04

korona drzewa owocowego, fot. SXC
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają ...
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci ...
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu ...
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin ...
Bratki doskonale nadają się na pierwsze wiosenne dekoracje skrzynek i pojemników balkonowych, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny na balkon / Artykuły /

Pachnące kwiaty na balkon i taras

Balkon i taras udekorowane zielenią, bez wątpienia wzbudzają zachwyt. Dodatkowo spełniają również funkcję praktyczną - w zależności od ilości dostępnego miejsca są zakątkami, gdzie można odpocząć, poczytać książkę czy spędzić miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc, aby w ich pobliżu rosły rośliny, które pięknie pachną.

Ogród - www.sxc.hu/CC/lucianont

Balkony i tarasy to jedne z najbardziej "obleganych" miejsc w ogrodzie latem. Warto więc, aby cieszyły oko pięknymi i przyjemnie pachnącymi roślinami. W jednym z artykułów pisałem o roślinach odstraszających owady. Posadzone na balkonie i tarasie nie tylko wydzielają aromatyczną woń, ale ograniczają liczbę insektów.

Koncepcje uprawy takich roślin (m.in. aromatycznych ziół) można połączyć z innymi pachnącymi okazami, tworząc zielony zakątek z prawdziwego zdarzenia. Nawet drzwi wejściowe do domu ozdobione roślinami wydzielającymi intensywną woń, będą mile witać zarówno domowników, jak i gości. Jakie gatunki roślin wybrać?

Pachnące byliny i rośliny cebulkowe - do uprawy w pojemnikach

Sadzone na balkonie lub tarasie i na obwódkach w pobliżu drzwi wejściowych nadają zielonym zakątkom klimatu i niepowtarzalnej atmosfery. Wiele z gatunków bylin i roślin cebulkowych dodatkowo wydziela mocną, przyjemną woń.

Fiołek wonny - fot. wikipedia/Strobilomyces

Fiołek wonny (Viola odorata)

Niewielka (do 20 cm wysokości), lekko płożąca bylina zwykle w okresie od maja do sierpnia wytwarza liczne ciemnofioletowe, niebieskie lub białe kwiaty, pachnące intensywnie. Liście fiołków są dodawane czasem do zup, a kwiaty po kandyzacji służą jako ozdoba ciast i deserów.

Fiołki najlepiej rosną na przepuszczalnym, próchnicznym podłożu o średniej zasobności składników pokarmowych. Bylina lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu.

Z powodzeniem można ją uprawiać w donicach (również wiszących) oraz skrzyniach. Roślina z powodzeniem udekoruje balkon i taras. Dobre rezultaty osiąga się również sadząc fiołkowe rabatki w pobliżu tych miejsc.
Floks wiechowaty - fot. wikipedia/CC/Bff

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Ta bylina na trwałe wpisała się w krajobraz ogrodów wiejskich. To dość wysoka roślina (80-150 cm) o zwartym pokroju, przepięknie kwitnąca od lipca aż do października. Tworzy obfite, wiechowate kwiatostany o kwiatach barwy białej, różowej, czerwonej i niebieskiej. Kwiaty wydzielają przyjemny, słodkawy zapach.

Floksy wiechowaty najlepiej rosną na piaszczysto-próchniczych, lekko wilgotnych glebach. Czasem wymaga podpór. Może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych. Floks nadaje się również na kwiat cięty - włożony do wazonu nie traci swojego intensywnego zapachu.
Werbena ogrodowa - fot. wikipedia/CC/Jwitos

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Ta popularna roślina balkonowa, dorastająca do 70 cm wysokości, również odznacza się intensywnie pachnącymi kwiatami. Kwitnie od maja aż do październikach wytwarzając obfite kwiaty o różnej barwie zebrane w gęste grona.

Werbena wymaga słonecznych stanowisk i ma dość duże wymagania wodne. Najlepiej rośnie na przepuszczalnych, lekko wilgotnych podłożach.

Roślina bardzo dobrze rośnie w skrzyniach i innych pojemnikach (w tym w donicach wiszących). Można nią z powodzeniem dekorować balkon i taras, wprowadzając do tych miejsc intensywny, kwiatowy aromat.
Hiacynt wschodni - fot. wikipedia/CC/mdk09

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis)

Ta przepiękna wiosenna roślina cebulowa kwitnie od kwietnia do maja wydzielając przyjemny, dość intensywny zapach.

W sprzedaży dostępne są hiacynty o różnej barwie kwiatów - białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie.

Hiacynty lubią przepuszczalną, piaszczysto-gliniastą ziemię, dość wilgotną i niezbyt bogatą w składniki pokarmowe. Roślina może rosnąc zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. To ciekawa propozycja do uprawy pojemnikowej.

Hiacynty mogą ozdobić balkony i tarasy wiosną. Najlepiej wygląda sadzona w większych grupach lub w kompozycji z innymi roślinami. Dobrze prezentuje się wraz z niezapominajkami, tulipanami i ubiorkiem wiecznie zielonym.

Z innych wieloletnich roślin warto uprawiać na balkonie i tarasie - kocimiętkę właściwą (Nepeta catana) i macierzanki (Thymus).

Rośliny jednoroczne - co roku inna dekoracja

Ich zaletą jest zmienność - każdego roku w tym samym miejscu - zarówno w gruncie jak i w pojemnikach można uprawiać inne gatunki. Wiele z roślin jednorocznych wydziela przyjemny, intensywny zapach, mocniejszy nawet od woni bylin.

Groszek pachnacy - fot. wikipedia/CC/Magnus Manske

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Jednoroczna roślina owijająca się wokół za pomocą wąsów czepnych jest często sadzona w przy siatkach i innych ogrodzeniach. Pnącze dorasta do 2,5 m wysokości. Kwitnie od lipca do września obficie tworząc gęste, ale drobne kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Roślina podczas kwitnienia wydziela intensywną, przyjemną woń.

Groszek pachnący najlepiej rośnie w przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach, bogatych w składniki pokarmowe. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Lubi miejsca osłonięte od wiatru. Groszek można z powodzeniem sadzić przy tarasie lub w pojemnikach na balkonie.
Maciejka - fot. wikipedia/CC/Al-Bargit

Maciejka (Matthiola longipetala)

Maciejka może nie jest szczególnie dekoracyjna (chociaż nie brakuje jej pewnego uroku) to jest jedną z najpiękniej pachnących roślin. Jej różowe bądź liliowe kwiaty otwierają się w letnie wieczory wydzielając intensywny zapach. Zwykle dorasta do 40 cm.

Roślinę wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników. Lubi żyzne, próchnicze gleby i słoneczne stanowiska. Aby intensywnie pachniała przez całe lato należy ją wysiewać w dwutygodniowych odstępach. Z powodzeniem nadaje się do uprawy na balkonach oraz tarasach lub siana w ich pobliżu.
Rezeda wonna - fot. wikipedia/CC/Jérôme SAUTRET

Rezeda wonna (Reseda odorata)

To niewielka jednoroczna roślina, dorastająca do 40 cm, chętnie sadzona na balkonie dla intensywnego zapachu. Kwitnie od czerwca do września wytwarzając małe, niepozorne kwiaty zebrane w grona o barwie żółtej, pomarańczowej lub zielonej.

Rezeda lubi ilaste gleby bogate w składniki pokarmowe i słoneczne stanowiska. Jest chętnie wysiewana przy oknach, w pobliżu altan, tarasów i balkonów ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu.

Pachnące krzewy i pnącza na balkon

Krzewy zazwyczaj sadzone są w pobliżu lub bezpośrednio przy balkonach i tarasach. Odpowiednio podcinane tworzą zieloną ścianę (np.: pod balkonem) jednocześnie nie zasłaniając okna lub miejsca widokowego. Z kolei pnącza czasem dokładnie porastają brzegi tarasu. Dobrze, jeśli rośliny te nie tylko pięknie wyglądają i dają cień, ale również pięknie pachną.

wiciokrzewpomorski - fot. wikipedia/CC/KENPEI

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)

Wiciokrzew to pnącze dorastające do 6 metrów - w zależności od odmiany. Wywarza różnobarwne, egzotycznie, rurkowate kwiaty o intensywnym zapachu. Zwykle kwitnie od maja do lipca. Pnącze wytwarza dekoracyjne, koralowe owoce.

Interesujące odmiany: Chojnów - o kwiatach ciemnopurpurowych z zewnątrz i kremowych wewnątrz; Graham Thomas - o kremowo-złotych kwiatach; Serotina - o czerwono-fioletowo-kremowych kwiatach.

Wiciokrzew należy sadzić w dobrze oświetlonych, ale nie zbyt nasłonecznionych miejscach.
Dobrze rośnie na większości gleb (z wyjątkiem suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe). To roślina mrozoodporna, którą można udekorować taras, posadzić pod balkonem lub udekorować drzwi wejściowe.
Wiciokrzew przewiercień - fot. wikipedia/CC/Meneerke bloem

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium)

Gatunek podobny do wiciokrzewu pomorskiego, ale nieco mniejszy (dorasta do 3 metrów). Polecana odmiana Irga wytwarza różowe pąki, które następnie rozwijają się w kredowobiałe, pachnące kwiaty. Kwitnie od maja do czerwca. Tworzy pomarańczowe jagody.

Pnącze najlepiej rośnie w miejscach oświetlonych, ale toleruje również półcień. Rośnie na większości typów gleb, z wyjątkiem tych ubogich i podsychających.

To roślina mrozoodporna, którą można wykorzystać do odsadzenia tarasu czy balkonu. W ogrodach chętnie wykorzystuje się ją do dekoracji wszelkiego rodzaju drzwi, furtek, itp.

Budleja dawida - fot. M. Mazik

Budleja dawida (budleja davidii)

Budleja udekoruje teren w pobliżu balkonu czy tarasu wydzielając przyjemny aromat. To roślina wręcz magiczna, przyciągającą najróżniejsze gatunki motyli, które nierzadko przylatują na jej kwiaty całymi chmarami. Krzew dorasta do 3 metrów.

Najbardziej dekoracyjny jest w okresie od lipca do września, gdy wywarza dużo kwiatów, zebranych w długie, wiechowate kwiatostany. Roślina kwitnie na jednorocznych pędach, więc jesienią warto ją mocno przyciąć.

Z interesujących odmian warto zwrócić uwagę na: Black Knight - o fioletowych kwiatach, White Bouquet - o kwiatach białych, Pink Delight - o kwiatach różowych.

Krzew najlepiej rośnie na wapiennych, przepuszczalnych glebach, średnio zasobnych w składniki pokarmowe. Najlepiej odpowiadają jej stanowiska słoneczne. Może rosnąć w bliskim sąsiedztwie balkonu lub tarasu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, można więc dekorować nią również drzwi wejściowe.

 

Michał Mazik

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

kwiaty_balkonowe_fot._Stefan_Korber_-_Fotolia.com
Uprawa kwiatów balkonowych: Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia Zastanawiasz się, co posadzić na balkonie? Mamy dla Ciebie prawie 40 propozycji.... więcej
nawożenie roślin balknowych fot. 7monarda - Pixabay.com
Nawożenie kwiatów balkonowych Większość roślin, które uprawiamy na balkonach, to gatunki sezonowe, których... więcej
kwiaty balkonowe fot. Flower Council Holland
Sadzonki i nasiona: Rozmnażanie roślin balkonowych Dowiedz się jak szybko i tanio rozmnożyć rośliny balkonowe. Możesz to samodzielnie... więcej
rośliny balkonowe do wypełniania kompozycji fot. Gabor Jeszenszky - Pixabay.com
Rośliny "wypełniające" do kompozycji kwiatowych na balkon Kwiatami, które najczęściej wybieramy urządzając balkon są pelargonie i petunie,... więcej
błędy w uprawie roślin balkonowych fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Niewłaściwa pielęgnacja: Błędy w uprawie roślin balkonowych Kwiaty i rośliny sezonowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego balkonu. Kiedy... więcej
mini drzewka ketmie hibskusy ogrodowe na balkonie fot. Flower Council Holland
Mini drzewka na balkon: Kwitnące, liściaste i owocowe Mini drzewka na balkonie przyciągają wzrok i wyglądają niezwykle dekoracyjnie,... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...