Logo
Logo

Jak pielęgnować domowe paprocie? Praktyczne wskazówki

Poznaj ogólne zasady pielęgnacji domowych paproci. Dowiedz się gdzie ustawić rośliny aby długo i zdrowo rosły oraz jakie zapewnić im warunki, aby były ozdobą parapetów przez wiele lat. Ich pielęgnacja nie jest trudna, nawet dla początkujących i ogrodniczych żółtodziobów.

Spis treści
Gdzie ustawić paprotkę w domu? Jak często podlewać i nawozić?

Pielęgnacja domowych paproci

Stanowisko

Paprocie dobrze rosną w temperaturze pokojowej – nie lubią jednak przeciągów! ani stanowisk przy źródle ciepła. Rośliny najczęściej marnieją gdy rosną gdy mają zbyt wysoką temperaturę i za dużą wilgotność podłoża. Najkorzystniejszym stanowiskiem dla paproci domowych jest północne lub wschodnie okno. Najlepiej rosną w lekko zacienionym miejscu, tam gdzie dla wielu innych roślin doniczkowych światła jest zbyt mało. Nie należy wystawiać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, bo ich liście łatwo przypalają się od słońca.

Podlewanie i nawożenie

Paproć poprzez swoje drobne liście wyparowuje bardzo dużo wody, dlatego podłoże powinno byś stale lekko wilgotne, ale nie mokre – paprocie należy podlewać regularnie i umiarkowanie, aby nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Bardzo lubią zraszanie liści miękką wodą - lubią wysoką wilgotność powietrza. Doniczki warto ustawić w pobliżu pojemnika z wodą. Rośliny warto zasilać specjalnym nawozem do paproci lub dla roślin o zielonych liściach – w sezonie raz na dwa tygodnie, a w zimie – wcale.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Paprocie w domu – gatunki i uprawa

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: AnnaER/Pixabay

Autor
Jak pielęgnować domowe paprocie? Praktyczne wskazówki
Jak pielęgnować domowe paprocie? Praktyczne wskazówki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl