Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Te rośliny kwitną jako pierwsze, na długo przed nadejściem wiosny!

Pytanie czytelnika: Zawsze po zimie tęsknię za kolorami i kwiatami. Jakie rośliny będą niezawodne i bez problemu zakwitną nawet po bardzo mroźnej zimie?

Spis treści
Krokusy (Crosus) Ciemierniki (Helleborus) Oczar pośredni (Hamamelis intermedia)

Co kwitnie jako pierwsze?

Najwcześniej w ogrodzie pojawiają się kwiaty roślin cebulowych: krokusy, cebulica syberyjska, puszkinia cebulicowata, śnieżnik lśniący, rannik zimowy i tulipan Kaufmanna. Spośród bylin najwcześniej kwitną: ciemiernik biały, gęsiówka kaukaska, miłek wiosenny, pierwiosnki wyniosły i ząbkowany oraz przylaszczka pospolita. Natomiast najbardziej kolorowe krzewy w marcu to: forsycja, dereń jadalny i oczar pośredni.

Przyjrzyjmy się bliżej trzem najbardziej znanym, pierwszym roślinom kwitnącym na przedwiośniu – krokusom, ciemiernikom i oczarom:

Krokusy (Crosus)

Kroskus

Krokusy (Crosus) kwitną między lutym a kwietniem na biało, fioletowo, liliowo i żółto. Dorastają do 15-20 cm, lubią słońce i półcień oraz próchniczną i przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym.

Wymagania i uprawa

Niektórzy zastanawiają się, jak postępować z cebulkami, aby co roku rośliny bez problemu zakwitały. Cebulki posadzone na trawniku pozostają zazwyczaj w niezmienionym miejscu przez kilka sezonów, po czym giną. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest zlokalizować bulwy na jego połaci po ich przekwitnięciu, w celu wykopania, przechowania i ponownego posadzenia jesienią, a nie pielęgnowane odpowiednio zamierają. Wtedy konieczne jest powtarzanie nasadzeń co kilka lat.

Rozwiązaniem może być oddzielenie roślin od zbitej darni za pomocą foliowego worka bez dna (folia ograniczy konkurowanie z systemem korzeniowym traw). Umieszcza się w nim bulwy na głębokości 4-5 cm pod powierzchnią dobrze uprawionej, próchnicznej ziemi. W celu zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju krokusów, warto je nawieźć wiosną preparatami wieloskładnikowymi, np. Amofoską. Ponadto warto oznakować rabatę obrzeżami, które będą czytelne dla koszącego i praktycznie niewidoczne z pewnej odległości.

Należy pamiętać, aby początkowe, wiosenne koszenia wykonywać bardzo ostrożnie, omijając rozwijające się jeszcze krokusy. W końcu maja, gdy ustaje wzrost ich bulw i następuje usychanie liści, można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika. Przy takiej pielęgnacji krokusy dobrze się rozrastają i po 3-4 latach tworzą duże kępy kwiatów. Zaleca się potem je rozdzielić i posadzić w innym miejscu.

► Dowiedz się, jakie kwiaty cebulowe kwitną wiosną

► Dowiedz się więcej o pielęgnacji roślin cebulowych kwitnących wiosną

Ciemierniki (Helleborus)

Ciemiernik

Ciemierniki to długowieczne i wytrzymałe na mrozy byliny, które zakwitają między lutym a kwietniem. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest u nas zimozielony ciemiernik biały (Helleborus niger). Dorasta do 30 cm wysokości, jego liście są dłoniasto złożone, skórzaste o nieregularnym ząbkowaniu. Białe kwiaty zebrane do trzech w grupach na szypułkach górują nad zieloną kępą liści.

Inne atrakcyjne ciemierniki to:

  • Ciemiernik purpurowy (H. purpurascens) – o czerwonawym zabarwieniu kwiatów skierowanych ku dołowi;
  • Ciemiernik ogrodowy (H. x hybridus) – występuje w wielu odmianach o różnych barwach kwiatów, np. żółtych ‘Yellow Lady’; dorasta do 50–70 cm wysokości;
  • Ciemiernik orientalny (H. orientalis) – o zielonkawym kolorze kwiatów, do 40 cm wysokości;
  • Ciemiernik cuchnący (H. foetidus) – wyróżniają go ciemnopurpurowe liście, jasne kwiaty są czerwono obrzeżone.

Wymagania i uprawa

Najlepiej rosną na żyznej, próchnicznej i cięższej glebie. Preferują przepuszczalne i wilgotniejsze podłoże. Latem rośliny zawiązują pąki kwiatowe, dlatego podczas upalnych dni należy je obficie podlewać. Dobrze czują się także w półcieniu, sąsiadując z wyższymi roślinami. Źle znoszą przesadzanie – szczególnie wrażliwe są na uszkodzenie korzeni.

Ciemierniki mają też zastosowanie w domach. Ich piękne i trwałe kwiaty można swobodnie ścinać do wazonów. Coraz popularniejsze są także w uprawie doniczkowej (sprzedawane w okresie zimowym). Należy jednak pamiętać, że wszystkie ich części są toksyczne, zawierają heleborynę, która powoduje zatrucie i może podrażniać skórę.

Oczar pośredni (Hamamelis intermedia)

Oczar

Oczar pośredni (Hamamelis intermedia) kwitnie między grudniem a marcem i osiąga 4 m wysokości. Jego frędzelkowate kwiaty o żółtym kolorze utrzymują się nawet przy dziesięciostopniowym mrozie, dzięki ograniczeniu ilości wody w komórkach płatków, które wyglądają jakby były zwiędnięte. Na wiosnę oczar wypuszcza ciemnozielone, pokryte włoskami liście, które kształtem przypominają liście leszczyny. Krzew ten jest też atrakcyjny na jesieni, gdy przebarwia się na żółto.

Wymagania i uprawa

Młode rośliny mogą przemarzać, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych i półcienistych. Wymagają też żyznego podłoża i mogą rosnąć przy zbiornikach wodnych, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych i półcienistych.

Dowiedz się więcej o uprawie ciemierników w ogrodzie

logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2017
Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcia: Pixabay

Autor
Te rośliny kwitną jako pierwsze, na długo przed nadejściem wiosny!
Te rośliny kwitną jako pierwsze, na długo przed nadejściem wiosny!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl