Ubiorek wieczniezielony (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Ubiorek wiecznie zielony

Iberis sempervirens

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: płożące lub okrywowe, na skalniaki, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 0,35 m
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: białe
  • okres kwitnienia: IV, V
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: przepuszczalna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: obwódki rabat, rabaty, skalniaki

Zimozielona krzewinka, osiągająca 30 cm wysokości. Swą nazwę zawdzięcza ciemnozielonym, skórzastym liściom. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc charakterystyczny gęsty dywan białych kwiatów, zebranych w gęste grona.

Ubiorek wiecznie zielony preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, dobrze zdrenowane, o odczynie zasadowym, lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. W bezśnieżne zimy może przemarzać. Po kwitnieniu ścina się kwiatostany, można równocześnie poprawić pokrój krzewinki.

Ubiorek wiecznie zielony rozmnaża się między sierpniem a wrześniem lub między lutym a marcem z sadzonek wierzchołkowych; wysiew nasion latem.

Ten wartościowy gatunek z powodzeniem można wykorzystać jako element ogrodów skalnych, rabat i ścian kwiatowych (tworzy piękne nawisy).

Inne zdjęcia tej rośliny Ubiorek wieczniezielony (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Ubiorek wieczniezielony

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...