Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

MSZYCE: Jak wyglądają i jak je zwalczać?
mszyce fot. Alvesgaspar CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Mszyce to bardzo groźne szkodniki roślin - zarówno ogrodowych (drzew, krzewów, kwiatów) oraz roślin doniczkowych - kwiatów balkonowych, jak i roślin domowych. Dowiedz się jak wyglądają mszyce i jak je zwalczać.  

tydzień w ogrodzie   26-06 - 02-07

warzywa, fot. SXC
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku. ...
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne. ...
Ważne jest regularne strzyżenie trawnika (najlepiej co 3-4 dni lub raz w tygodniu). Minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm. Koszenia nie powinno się wykonywać w deszczowe dni oraz w okresie suszy. ...
Roztworem nawozu wieloskładnikowego zasilamy obficie kwitnące, jednoroczne rośliny balkonowe (zasilanie najlepiej rozpocząć koło miesiąc po posadzeniu roślin). ...
Resztki roslinne i domowe odpadki organiczne warto zbierać i przerabiać na kompost. Otrzymany w ten sposób naturalny nawóz jest niezastapiony w użyźnianiu gleby w ogrodzie. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Nawierzchnie i tarasy / Artykuły /

Pomysł na taras - różne rodzaje nawierzchni

Taras jest jednym z najważniejszych zakątków w ogrodzie. Letnią porą – to na nim spędza się najwięcej czasu, jest doskonałym miejscem do aranżowania rodzinnych obiadów jak i popołudniowego leniuchowania na ulubionym leżaku. Jego wygląd i charakter wpływa na dobre samopoczucie domowników oraz ich gości.

Pomysł na taras fot. Libet

Dzisiejszy rynek umożliwia nam wybudowanie tarasu o jakim marzymy. Można dowolnie przebierać w dostępnych materiałach i decydować zarówno o kształcie, kolorze jak i rodzaju wybranej nawierzchni. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto rozważyć kilka kwestii.

  • Po pierwsze – jaki jest styl naszego domu, nowoczesny czy tradycyjny? Czy taras będzie towarzyszył elewacji drewnianej, kamiennej, ceglanej czy może tynkowanej?
  • Po drugie – jakie mamy możliwości techniczne na wybudowanie tarasu? Czy budujemy go na gruncie, na ogrzewanej czy nieogrzewanej płycie stropowej, a może na przygotowanej już wcześniej wylewce betonowej?
  • Po trzecie – jaki chcielibyśmy rodzaj nawierzchni? Czy marzymy o prawdziwym drewnie, może do domu bardziej pasuje jednak kostka lub płyty betonowe, a może strzałem w dziesiątkę będzie prawdziwy kamień?

Każda decyzja pociąga za sobą oczywiście koszty, ale warto również pamiętać, że taras wykonuje się raz na kilkanaście lat, zaś urlopy są krótkie, a taras może stać się jednym z najczęściej użytkowanych miejsc w ogrodzie. Dlatego warto przeanalizować wszelkie aspekty i później cieszyć się z małych przyjemności i chwil spędzonych w wymarzonym ogrodowym salonie.

Pomysł na taras - kostka betonowa

Jednym z najpopularniejszych materiałów na tarasy jest kostka betonowa. Dostępność różnorodnych kolorów i kształtów daje szansę na dowolną aranżację nawierzchni. Z łatwością znajdziemy kostki gładkie, fakturowane, z dodatkiem np. piasku granitowego lub bazaltu, mechanicznie postarzane, o krawędziach fazowanych, bez faz czy zaokrąglonych. Kostka betonowa jest małym elementem, dzięki czemu nie tylko ułatwia wyłożenie powierzchni o nietypowych kształtach, ale również wzbogaca strukturę powierzchni. Jednak ze względu na dużą ilość niewielkich elementów jej ułożenie może okazać się bardziej kosztowne.

Kostkę najczęściej układa się na gruncie. Podłoże pod nawierzchnię powinno być bardzo dokładnie przygotowane, co uchroni w przyszłości przed przerastaniem chwastami oraz zapadaniem nawierzchni. Kostkę układa się na 20–30 cm warstwie podkładu ze starannie ubitego tłucznia, pospółki lub żwiru. Na jego wierzchniej warstwie wykonuje się 5 cm podsypkę cementowo- piaskową – po jej dokładnym wyrównaniu można układać kostkę betonową. Fugi wypełnia się piaskiem lub specjalnym miałem np. bazaltowym.

kostka UMBRIANO fot. Semmerlock
Kostka UMBRIANO wyróżnia się unikalnym
antracytowografitowym kolorem i dużym
wygodnym formatem, fot. Semmerlock
Cena 98,40 zł/m2
płyty CONCERTO fot. Bruk-Bet
Płyty CONCRETO dzięki różnorodnym kształtom
prostokąta, sprawiają że nawierzchnia staje się
niepowtarzalna i harmonijna, fot. Bruk-Bet
Cena 51,66–89,18 zł/m2
kostki NATULIT fot. Libet
Charakter kostki NATULIT w kolorach torfowego
brązu i piaskowego beżu, doskonale komponuje się w rustykalnym otoczeniu, fot. Libet
Cena 86,10 zł/m2
kostki TEGULA fot. Bruk-Bet
Obtłuczone krawędzie i niejednorodna
kolorystyka kostki TEGULA wprowadzają ciepły
klimat nawierzchni, fot. Bruk-Bet
Cena 55,35–85,85 zł/m2

Pomysł na taras - płyty betonowe

Obecnie w architekturze króluje modernizm. Coraz częściej projekty nowych domków jednorodzinnych nawiązują do minimalizmu, prostych form stanowiących tło dla otaczającego krajobrazu. Idealnym rozwiązaniem na nawierzchnie stają się w takim wypadku płyty – znakomicie wpisujące się w nowoczesną architekturę. Podobnie jak w wypadku kostki betonowej – płyty można wybrać w różnorodnym kolorze i kształcie, jednak obecnie największy swój renesans przechodzi naturalny kolor betonu – szarość. Na gruncie układanie płyt betonowych jest analogiczne do kostki.

płyty OLD TOWN fot. Bruk-Bet
Płyty OLD TOWN to urokliwa, nieco poobijana nawierzchnia – znakomicie wpisująca się
w miejsca z dawnym charakterem, fot. Bruk-Bet
Cena 175 zł/m2
płyty betonowe fot. Certus
Duże formaty elementów pozwalają uzyskać niebanalną nawierzchnię, fot. Certus
Cena 183,27–207,87 zł/m2
płyty FORTE fot. Certus
Modernistyczne, proste płyty FORTE wykonane z płukanego betonu, fot. Certus
Cena 91,02 zł/m2
płyty betonowe fot. Libet
Powierzchnia płyty imituje naturalną strukturę
trawertynu, fot. Libet
Cena 170,97 zł/m2
płyty betonowe fot. Bruk-Bet
Kamień ciosany dzięki nieregularnym, łamanym
kształtom nawiązuje do naturalnego kamienia, fot. Bruk-Bet
Cena 159 zł/m2
bruk klinkierowy fot. Roben
Prostokątny, klasyczny kształt klinkierowego bruku umożliwia układanie różnorodnych wzorów
(np. w jodełkę), fot. Roben
Cena od 115 zł/m2

Pomysł na taras - bruk klinkierowy

Cegła klinkierowa jest znakomitym materiałem na nawierzchnie i alternatywą dla kostek czy płyt betonowych, a nawet kamienia. Przy elewacjach budowanych z cegieł – to pewien sposób na osiągnięcie harmonii otoczenia. Cegły klinkierowe są znacznie twardsze od cegieł stosowanych na elewacjach budynków, dlatego też przeznaczone są do układania nawierzchni. Za wyższymi parametrami idzie w górę oczywiście cena – jednakże zwykle nawierzchnie ceglane nie są wielkich rozmiarów, gdyż zastosowanie ich w nadmiarze wpływa niekorzystnie na odbiór otoczenia. Zaletą cegły jest możliwość łączenia jej na kilka różnych sposobów. Najczęściej wykorzystywane do układania nawierzchni są wiązania w jodełkę, wozówkowe, blokowe lub płytkowe.

Pomysł na taras - kamień naturalny

Nawierzchnie z kamienia naturalnego urzekają od pierwszego spojrzenia. Faktura, niejednolity kolor oraz często niepowtarzalność każdego z elementów powodują że płaszczyzna staje się oryginalna. Taras wykonany z naturalnych materiałów z pewnością zachwyci niejednego konesera. Powszechnie na tarasy stosuje się kostki kamienne np. granitowe, bazaltowe czy sjenitowe. Obecnie można również dostać różnego rodzaju kamienie w postaci wielkoformatowych lub małoformatowych płytek.

Montaż takiego materiału wykonywany jest ściśle według wskazówek producenta (ważny jest dobór klejów i fug) – na wcześniej przygotowanej wylewce betonowej. Dużą zaletą kamienia jest dostępność zarówno w małych, jak i dużych formatach – można zatem na jednej powierzchni tarasu zastosować dwie lub więcej wielkości tego samego materiału i w ten sposób uzyskać niepowtarzalny wzór. W zależności od rodzaju kamienia producenci proponują również możliwość uzyskania różnej powierzchni nawierzchni. Możliwe jest wykonanie powierzchni łupanych, polerowanych, drapanych, szczotkowanych, szlifowanych, czy płomieniowanych.

kostka kamienna fot. Beltrami
Kostka jest znakomitą propozycją na taras
z naturalnego kamienia i alternatywą dla bardziej popularnego granitu czy bazaltu, fot. Beltrami
Cena od 227 zł/m2
płyty z kamienia TWILIGHT fot. Beltrami
Płyty z kamienia TWILIGHT to propozycja do
nowoczesnych przestrzeni. Ciemny kolor będzie
dobrze współgrał zarówno z drewnem,
jak i betonem, fot. Beltrami

Pomysł na taras - deska tarasowa z drewna egzotycznego

Drewniany taras jest marzeniem niejednego właściciela ogrodu. Z powodzeniem tworzy on harmonijne połączenie pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym krajobrazem. Chcąc cieszyć się drewnianym tarasem przez lata – warto dokładnie zastanowić się przed wyborem materiału na jego budowę.

Drewno egzotyczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem – jest ono zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż drewno krajowe. Wpływa na to jego wysoka gęstość oraz duża ilość zawartych w nim garbników. Na rynku do wyboru jest wiele gatunków drewna różniących się nie tylko właściwościami technicznymi, ale również kolorem czy układem słoi. Wyboru należy dokonywać w zależności od uzyskania zamierzonego efektu i możliwości poniesionych kosztów.

Niektórzy producenci proponują całe systemy tarasów drewnianych, na które składają się deski tarasowe, legary, łączniki, podkładki i inne elementy, które pozwalają na montaż tarasów bez widocznych wkrętów czy śrub. W zależności od preferencji klienta powierzchnie desek mogą być gładkie lub ryflowane.

Drewniane tarasy montuje się na legarach, które ustawia się na utwardzonym podłożu – może to być: wylewka betonowa z równym spadkiem, płyty chodnikowe, słupki betonowe, pasy betonowe pod legarami. Przy tarasach drewnianych należy pamiętać o konieczności ich corocznej konserwacji, jednak jeśli nie zlekceważymy tego obowiązku, z pewnością będziemy mieli dużo radości z ich korzystania. Koszt systemu – w zależności od rodzaju drewna około 400–500 zł/m2.

deska MASSARANDUBA  fot. Deck-Dry
Gładka deska MASSARANDUBA to propozycja
w mocnej, czerwonej kolorystyce, fot. Deck-Dry
deska BANGKIRAI fot. Beck-Dry
Deska BANGKIRAI to najpopularniejszy rodzaj
drewna egzotycznego. Kolorystycznie znakomicie komponuje się z jasnymi elewacjami, fot. Deck-Dry
deska kompozytowa fot. Winfloor
Deska kompozytowa w ciemnym kolorze dobrze
kontrastuje z meblami z naturalnego drewna, fot. Winfloor
taras z desek kompozytowych fot. Winfloor
Przy soczystej zieleni trawy deska kompozytowa
do złudzenia przypomina drewniany taras, fot. Winfloor

Pomysł na taras - deska kompozytowa

Deska kompozytowa stała się alternatywną tarasów drewnianych. Coraz częściej klienci sięgają po ten rodzaj materiału. Niewątpliwą ich zaletą jest trwałość, brak konieczności corocznej konserwacji (szlifowania, malowania czy olejowania) oraz łatwość montażu. Deski kompozytowe są mieszaniną trocin drewna i polichlorku winylu. Barwione są na etapie produkcji, dzięki czemu w późniejszym użytkowaniu nie wymagają ponownego malowania. Dzięki szczotkowaniu ich powierzchnia jest antypoślizgowa.

Podobnie jak w niektórych tarasach drewnianych, producenci oferują całe systemy tarasowe – zawierające deski, legary, maskownice i wszelkiego rodzaju łączniki, które mocują system bez widocznych wkrętów. Decydując się na taki taras należy wybrać producenta i u niego kupić cały system – lepiej unikać zbieraniny elementów różnego pochodzenia. Deski układane są ściśle według zaleceń producenta – na legarach montowanych na równej wylewce betonowej. Koszt systemu – około 200–300 zł/m2.


Anna Grąziewicz-Kinsner, Budujemy DomPolecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Pozostałe artykuły

wybór nawierzchni ogrodowej fot. Libet
Nawierzchnie utwardzone: Kamień, beton, drewno, a może PVC? Nawierzchnię w ogrodzie można utwardzić na wiele sposobów, jednak poszczególne... więcej
taras ogrodowy fot. DLH
Piękny przez lata: Taras drewniany czy z kompozytu? Nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach związanych z posiadaniem tarasu.... więcej
alejki i ścieżki w ogrodzie fot. Libet
Materiały na nawierzchnie: 5 sposobów na ogrodowe alejki Ogrodowe alejki można wykonać na wiele sposobów, różniących się nakładem... więcej
najlepsze nawierzchnie na taras fot. Libet
Najlepsze materiały na nawierzchnię: Z czego zrobić taras? Taras to strefa przejściowa między ogrodem a wnętrzem domu. Nawet jesienią może... więcej
kostka brukowa na podjeździe fot. Semmerlock
Nawierzchnie ogrodowe: Kostka brukowa na ścieżki i podjazdy Kostka brukowa znakomicie nadaje się do utwardzania podjazdów, tarasów, chodników... więcej
Sciezka z plyt kamiennych.jpg
Podjazd, taras i ścieżki - jaką kostkę brukową wybrać do ogrodu? Największą popularnością cieszy się obecnie kostka betonowa. Dostępna w ogromnej... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńDziecko w ogrodzie: ogród bezpieczny i przyjazny dziecku

Ogród to dla dorosłych miejsce wypoczynku, relaksu i oderwania od codziennych problemów. Inaczej wygląda to w przypadku dzieci, którym zielony ...