Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Wczesne warzywa – uprawa nowalijek w gruncie i w inspekcie
uprawa nowalijek fot. ldprod - Fotolia.com
Nowalijki to pierwsze warzywa zbierane wczesną wiosną. Lepiej uprawiać je samemu, niż kupować w sklepie, aby mieć pewność, że są zdrowe. Wczesne warzywa pozwolą nam wzmocnić osłabiony zimą organizm i uzupełnią braki witamin, dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety. Dowiedz się jakie warzywa wysiewać wczesną wiosną.  

tydzień w ogrodzie   27-03 - 02-04

korona drzewa owocowego, fot. SXC
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają ...
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci ...
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu ...
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin ...
Bratki doskonale nadają się na pierwsze wiosenne dekoracje skrzynek i pojemników balkonowych, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny na balkon / Artykuły /

Pomysły na jesienne dekoracje balkonu i tarasu

Jesienią na balkonie możemy posadzić nie tylko astry, chryzantemy i wrzosy. O tej porze roku doniczki mogą dodatkowo dekorować miniaturowe iglaki, trawy ozdobne, bluszcz, a nawet kapusta ozdobna i wiele innych roślin, a także owoców. Dowiedz się, które z nich warto posadzić w doniczce, aby jesień na balkonie była kolorowa.

rośliny jesienne dekoracje balkonu i tarasu fot. Flora Dania

Kolorowa jesień... w doniczce

Jesienny balkon - astry, wrzosy i chryzantemy

Do najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią, nadających się do balkonowych skrzyń i donic, należą astry, chryzantemy oraz wrzosy. Oprócz nich istnieją także inne ozdobne gatunki, które mogą sprawić, że balkon zachwyci właśnie... jesienią! ale najpierw zobaczcie kto stoi na balkonowym jesiennym podium.

wrzos na balkonie jesień fot. Flower Council Holland

Wrzosy i jesienne wrzośce

Wrzosy (Calluna) to najpopularniejsze jesienne kwiaty na balkon. Te wieloletnie krzewinki, w uprawie doniczkowej, traktowane są jako sezonowe rośliny jednoroczne. Można stworzyć z nich trwałe, wieloletnie kompozycje, choć nie jest to łatwe. Wrzosy lubią kwaśną i przepuszczalną ziemie, mogą przetrwać zimę na balkonie jeśli ściany skrzynki zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem (np. obłożone styropianem).

Razem z wrzosami możesz posadzić inne kwasolubne rośliny (jak opisane niżej pierisy i hebe) oraz wrzośce, które kwitną jesienią - m.in. wrzosiec krwisty. Więcej dowiesz się z artykułów: Wrzosy w doniczkach oraz Wrzośce w doniczkach

astry w doniczkach jesienna ozdoba balkonu fot. Flora Dania

Astry

Astry - czyli marcinki, to późne kwiaty ogrodowe, jednak od dawna królują na jesiennych balkonach. Przybierają barwy od różowej, przez fioletową, aż do niebieskiej. Większość astrów rozpoczyna kwitnienie w sierpniu i kończy we wrześniu choć są i takie, których kwiaty można podziwiać do końca listopada. Ich kwiaty są często odwiedzane przez późne motyle.

Astry wymagają żyznych i przepuszczalnych gleb oraz dobrze nasłonecznionego stanowiska. Ich karpy są wrażliwe na przesuszenie, dlatego też należy regularnie nawadniać pojemniki z roślinami. Nadmiar wody powinien odpływać przez otwory w dnie donicy. Po kwitnieniu mogą zimować w donicy ale lepiej przesadzić je do ogrodu.

Więcej dowiesz się z artykułu: Marcinki - astry kwitnące jesienią

chryzantemy na balkonie kwitną jesienią fot. Flora Dania

Chryzantemy

Innymi jesiennymi kwiatami balkonowymi są chryzantemy. Choć przez lata miały przypięta łatkę "kwiatów cmentarnych", to coraz częściej (na szczęście), cieszą swoimi słonecznymi kwiatkami nasze balkony i tarasy. To piękne kwiaty (wyglądające jak kolorowe stokrotki) na całym świecie kojarzą się z energią i radością. Warto kupić kilka różnych odmian i posadzić je obok siebie.

Dostępne są w najróżniejszych barwach i kształtach kwiatów. Są wśród nich rośliny m.in. w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym i fioletowym. Do uprawy na balkonie najlepiej wybrać karłowe odmiany doniczkowe. Aby długo kwitły ustaw je w słońcu i regularnie podlewaj.

Więcej dowiesz się z artykułu: Chryzantemy w doniczkach - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Pomysły na jesienny balkon - rośliny doniczkowe ozdobne jesienią

Oprócz tradycyjnych, popularnych roślin kwitnących jesienią, do balkonowej kompozycji można wyszukać także mniej popularne, a niektóre zupełnie nieznane gatunki. Wiele z nich nie kwitnie, ale ich żywozielone lub kolorowe liście dodadzą energii jesiennym kompozycjom. Niektóre z nich będą także ozdobą w czasie zimy.

iglaki na balkonie fot. Flora Dania

Iglaki

Rośliny iglaste są zimozielone, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Co więcej, doskonale nadają się do różnych kompozycji - wyglądają dobrze zarówno obok roślin kwitnących latem jak i jesiennych wrzosów.Dostępnych jest wiele różnych gatunków i odmian. Najczęściej na balkonach sadzone są świerki 'Conica' oraz tuje.

Wiele gatunków iglaków, z uwagi na swoją odporność na wiatr i niskie temperatury, może zdobić nasz balkon przez wiele lat.

W niektórych jednak przypadkach, mimo że są mrozoodporne, warto zabezpieczyć ich doniczki przed mrozem by, w razie srogiej zimy, nie przemarzły im korzenie. Wówczas najlepiej obłożyć doniczkę styropianem, wolne przestrzenie wypełnić suchymi liśćmi, a pędy ochronić przed zimnymi wiatrami, osłaniając je słomiana matą lub grubym papierem. Więcej dowiesz się z artykułu: Iglaki w doniczkach - uprawa na balkonie i tarasie

turzyca trawa ozdobna do doniczki na balkon fot. Flora Dania

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne mają teraz swoje 5 minut popularności. Nie bez powodu - to przepiękne i magiczne rośliny. Choć dawniej ich stosowanie było marginalne dziś trudno wyobrazić sobie zielony zakątek bez tych dodatków. Trawy tworzą tło dla innych roślin ale są też doskonałą ozdobą samą w sobie.

Wśród nich są odporne na mrozy są m.in. Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) odmiana 'Red Baron' - zwana czerwoną trawą, miskant chiński (Miscanthus sinensis), kostrzewa sina (Festuca glauca) - srebrna trawa, kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) - niedźwiedzie futro, proso rózgowate (Panicum virgatum) i najróżniejsze turzyce (Carex).

Więcej dowiesz się z artykułu: 10 najpiękniejszych traw ozdobnych - gatunki, opisy i wymagania

żurawka dekoracyjne liście jesienna ozdoba balkonu fot. Flora Dania

Żurawki

To jedne z najpiękniejszych ogrodowych bylin o ozdobnych liściach, które równie dobrze co na rabacie prezentują się w pojemniku. Żurawki (Heuchera) maja wiele różnokolorowych odmian - od kremowych, zielonych, czerwonawych, fioletowawych, a nawet ciemnopurpurowych, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Wiele odmian oprócz ozdobnych liści posiada także piękne kwiaty.

Doskonale prezentują się samodzielnie, ale z powodzeniem można z nich tworzyć wieloodmianowe, różnokolorowe kompozycje. Więcej dowiesz się z artykułu: Żurawki - byliny o ozdobnych liściach - gatunki i odmiany

cyklamen w doniczce na balkonie fot. Flora Dania

Cyklameny

Choć cyklameny to popularne domowe rośliny doniczkowe, to niektóre gatunki można z powodzeniem wynieść na balkon. Cyklamen neapolitański, zwany bluszczolistnym (Cyclamen hederifolium) kwitnie od lipca, aż do listopada. W uprawie jest kilka odmian - od białych, po intensywnie różowe.

Lubi lekko zacienione miejsca, żyzną i przepuszczalną glebę. Nie może stać w wodzie, bo szybko zgnije. Jest mrozoodporny ale wymaga dobrego zabezpieczenia doniczki.

róże w doniczkach na balkonie fot. Flora Dania

Róże

Królowe ogrodów dobrze rosną w doniczkach. Nie są to typowe jesienne ozdoby, bo zakwitają już w lecie, jednak niektóre odmiany utrzymują swoje kwiaty aż do mrozów.

Doskonale wyglądają samodzielnie ale piękne dopełniają każdą doniczkowa kompozycję. Wybierz niskie, kompaktowe odmiany lub te szczepione na pniu. Pamiętaj o tym, że róże kochają słońce! W cieniu będą słabo kwitły i często chorowały. Na zimę owiń dokładnie agrowłókniną, a doniczkę ociepl styropianem.

 

hebe w doniczce fot. Flora Dania

Hebe

Coraz więcej sympatyków zdobywa hebe (Hebe). Uwodzi zimozielonymi, drobnymi i błyszczącymi listkami, które w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różne odcienie zieleni, czasem zabarwionej na kremowo lub różowo. Na szczytach pędów pojawiają się kwiaty. Mogą być białe, fioletowe, niebieskie, w różnych odcieniach tych kolorów.

To wciąż jeszcze rzadko spotykana roślina. Na zachodzie bardzo modna!

Najlepiej w doniczkach sprawdzą się niskie karłowe odmiany. Roślina wymaga kwaśnego i przepuszczalnego podłoża więc doskonale sprawdzi się w kompozycji z wrzosami i wrzoścami. Trzeba ją bardzo dobrze zabezpieczyć na zimę gdyż jest nie w pełni mrozoodporna!

zimozielony pieris na balkonie fot. Flora Dania

Pieris

To kolejne ogrodowa roślina,która coraz częściej pojawia się w uprawie doniczkowej. Pierisy (Pieris) mają piękne zimozielone, skórzaste i błyszczące liście, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją. Bardzo popularna jest odmiana 'Gold Flame' o liściach w kolorze ognistej czerwieni.

Są spokrewnione z wrzosami i dobrze nadają się do wspólnej kompozycji, tworząc doskonałe tło dla kolorowych kwiatów. Więcej dowiesz się z artykułu: Uprawa i pielęgnacja pierisów

bluszcz w doniczce na balkonie fot. Flora Dania

Bluszcz

Bluszcz to doskonałe dopełnienie każdej doniczkowej kompozycji. Doskonale wygląda zarówno z trawami ozdobnymi, różami, iglakami, a nawet solo. Do uprawy na zewnątrz wybierz odmiany ogrodowe, te domowe mogłyby nie wytrzymać mrozów.

Ustaw bluszcz w lekko ocienionym miejscu i podlewaj niezbyt obficie.

kapusta ozdobna w doniczce fot. Flora Dania

Kapusta ozdobna

To niewątpliwy hit ostatnich kilku sezonów, który szturmem wdarł się do naszych doniczek. To ozdobna kuzynka dobrze znanego warzywa. Jej postrzępione rozety liści mogą przybierać kolory od zielonego, białego, różowego, czerwonego, a nawet fioletowego.

Jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej wybarwia się na słońcu. Nie lubi zbyt intensywnego podlewania ale nie może przeschnąć.

dynie jesienne dekoracje balkony fot. Anja Osenberg Pixabay

Dynie i inne owoce


Znakomitymi dodatkami do jesiennych kwiatów są też owoce zbierane jesienią. Duże, pomarańczowe dynie, owoce jarzębiny, głogu czy dzikiej róży warto wykorzystać do tworzenia jesiennych kompozycji. Piękną jesienną dekoracją będą też żołędzie i kasztany.

Więcej o dyniowych ozdobach dowiesz się z artykułu:

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Flora Dania, Flower Council Holland, Funnyhowflowerdothat.co.uk oraz Anja Osenberg Pixabay

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

Kwiaty doniczkowe: 30 pomysłów na balkon i taras Szukasz kwiatów na balkon lub taras, ale nie wiesz jakie wybrać? Mamy dla Ciebie... więcej
kwiaty_balkonowe_fot._Stefan_Korber_-_Fotolia.com
Uprawa kwiatów balkonowych: Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia Zastanawiasz się, co posadzić na balkonie? Mamy dla Ciebie prawie 40 propozycji.... więcej
nawożenie roślin balknowych fot. 7monarda - Pixabay.com
Nawożenie kwiatów balkonowych Większość roślin, które uprawiamy na balkonach, to gatunki sezonowe, których... więcej
kwiaty balkonowe fot. Flower Council Holland
Sadzonki i nasiona: Rozmnażanie roślin balkonowych Dowiedz się jak szybko i tanio rozmnożyć rośliny balkonowe. Możesz to samodzielnie... więcej
rośliny balkonowe do wypełniania kompozycji fot. Gabor Jeszenszky - Pixabay.com
Rośliny "wypełniające" do kompozycji kwiatowych na balkon Kwiatami, które najczęściej wybieramy urządzając balkon są pelargonie i petunie,... więcej
błędy w uprawie roślin balkonowych fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Niewłaściwa pielęgnacja: Błędy w uprawie roślin balkonowych Kwiaty i rośliny sezonowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego balkonu. Kiedy... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...